Český armádní letoun přepravil ve středu do Prahy rakev s ostatky českého velvyslance v Británii Jana Winklera. Diplomat minulé pondělí zemřel na infarkt. Pohřeb se bude konat 2. března v Praze, řekla ČTK mluvčí diplomacie Zuzana Opletalová.

Na vojenském letišti v Kbelích se na počest velvyslance konal smuteční ceremoniál s vojenskými poctami, armádní hudba letoun přivítala státní hymnou.

Čtěte také

Letecký speciál v české metropoli přistál krátce po 16:15. Čekali na něj ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, diplomatova manželka a dvě dcery. Po příletu se k nim přidal ještě syn, který vystoupil z letounu. Smutečnímu aktu přihlíželi také zástupci ministerstva zahraničí a prezidentské kanceláře.

Winkler zemřel ve věku 51 let

Čestná stráž rakev pokrytou státní vlajkou přenesla spolu s věncem od prezidenta republiky Václava Klause do automobilu pohřební služby.

Podle ministerstva zahraničí ztratila odchodem Winklera Česká republika jednoho z nejvýznamnějších a nejváženějších diplomatů. V minulosti zastával dvakrát funkci náměstka ministra zahraničí.

Právník Winkler se narodil v roce 1957 v Pardubicích. Velvyslancem v Británii se stal v roce 2005. Například v letech 1994 až 1999 předsedal radě Národní galerie, byl také autorem více než stovky článků na téma vzdělávání, mezinárodních vztahů a managementu. Začátkem 90. let spoluzakládal Občanský institut, později zasedal v jeho správní radě.