Minulé pondělí došlo na světové internetové síti k jedné z největších chyb v dějinách. A stačilo přitom, že zaměstnanec malé firmy z Uherského Brodu, která se živí poskytováním internetu, zadal omylem při nastavování jednoho ze serverů do jedné kolonky místo jednomístného číslo tříciferné. Kvůli tomu zkolabovala během několika minut část internetu napříč celým světem.

"Problém se dotkl zhruba 10 až 20 procent internetových sítí," říká Zbyněk Pospíchal z internetové firmy Dial Telecom. "Srovnatelných případů se moc nestalo. Rozhodně ne v tomto rozsahu," dodává Patrick Zand, šéfredaktor internetového magazínu Lupa.cz, který informaci přinesl jako první.

Čtěte také:

V pondělí večer chtěli v uherskobrodské firmě Supro změnit způsob, jak přes jejich síť prochází data z internetu. Pustili se do změn nastavení jednoho ze serverů. Do jedné položky se však místo čísla od jedné do deseti dostala hodnota 255. Hned poté vznikl velký problém pro servery po celém světě: optimální cesta, kterou proudí webové stránky a e-maily, byla najednou extrémně dlouhá.

Všechny světové servery si z podobných informací skládají vlastní mapu internetu a podle ní pak posílají veškerá data. "Řada starších zařízení nebyla schopna normálního provozu," popisuje Zbyněk Pospíchal důsledek malého překlepu a dodává: "Chyba se šířila dál a brzy se projevila v řadě regionů."

Podle analytické společnosti Renesys, která celý výpadek sledovala, měla chyba největší dopad ve Španělsku, Belgii na Novém Zélandu nebo v Egyptě. Také mnoho lidí v západní Evropě, USA nebo #198#íně však bezmála hodinu nemohlo prohlížet webové stránky, odesílat e-maily nebo stahovat hudbu a filmy z internetu.