Studovat práva? Jedině v Praze. Stát se dobrým psychologem a sociologem? Na to studenty nejlépe připraví Brno.
Hospodářské noviny už podruhé přinášejí v posledním únorovém týdnu, kdy si většina studentů podává přihlášky na univerzity, unikátní žebříček nejlepších fakult v Česku v devíti oborech.
Vycházíme - stejně jako před rokem, kdy jsme stejné žebříčky nejlepších vysokých škol přinesly také (ZDE výsledky z roku 2008) - z kritérií převzatých ze zahraničních srovnání, jaká zveřejňují například americký týdeník US News & World Report nebo britský deník The Guardian. Předkládáme vám svůj názor na to, co považujeme u vysokoškolského oboru za důležité. Zároveň ale zde najdete dostatek dat, abyste mohli sestavit svůj žebříček podle vlastních preferencí. (Pokud vás zajímá jen to, kterých devět fakult je nejlepších v Česku, klikněte SEM pro výslednou tabulku).
Hodnocené obory
1. PRÁVA - Nejlepší práva jsou na Univerzitě Karlově
(Jak dopadlo velké srovnání právnických fakult?)
2. MEDICÍNA - Nejlepší medicína je letos v Motole
(Jak dopadlo srovnání lékařských fakult?)
3. ARCHITEKTURA - Nejlepší? Vítězí kolos jménem ČVUT
(Jak dopadlo srovnání fakult architektury?)
4. CHEMIE - Vyhrála brněnská přírodověda
(Jak dopadlo srovnání chemických fakult?)
5. SOCIOLOGIE - Když sociologii, tak v Brně. Pražská FSV je druhá
(Jak dopadlo srovnání v oboru sociologie?)
6. INFORMATIKA - Informatika: skvělá Masarykova univerzita
(Jak dopadlo orientační srovnání v oboru informatiky?)
7. STROJÍRENSTVÍ - Mezi strojaři rozhodla věda: dva vítězí
(Jak dopadlo srovnání strojírenských fakult?)
8. EKONOMIE - V ekonomii vede VŠE, dotahují Pardubice
(Jak dopadlo srovnání v oblasti financí a ekonomie?)
9. PSYCHOLOGIE - Těsný boj vyhrála FSS v Brně
(Jak dopadlo srovnání v psychologických fakult?)
Pardubice překvapily
Stejně jako v loňském roce dominují pražská práva, kterým se podařilo nad svými konkurenty v Brně, Olomouci a Plzni ještě více zvýšit náskok. První místo mezi fakultami v oboru psychologie a sociologie si i letos udržela Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Mezi strojírenskými fakultami to tentokrát dopadlo nerozhodně: na prvním a druhém místě shodně skončily strojírenská fakulta z ČVUT (vloni na druhém místě) a z Vysokého učení technického. Brno tak prvenství opět obhájilo, ČVUT si polepšila.
Letošní srovnání ukázalo i zajímavý fakt: Brno se v kvalitě svých škol vyrovnalo Praze. Když HN vloni zkoumaly deset oborů, v šesti z nich zvítězila Praha. Letošních devět oborů si obě města rozdělila stejným dílem: čtyři pro Prahu, čtyři pro Brno, ve strojírenství bodovala obě dvě stejně.
Už nejen Praha a Brno
Praha a Brno však nejsou jedinými místy, kde získají studenti kvalitní vzdělání. Pomalu, ale jistě se začínají prosazovat i menší města. Letošním překvapením totiž byla na druhém místě v oboru ekonomie Fakulta ekonomicko - správní Univerzity Pardubice, která prorazila mezi osvědčené matadory VŠE a brněnskou ekonomiku. Zabodovala ve výzkumu a také v servisu, který studentům nabízí - ti zde mohou v cizím jazyce studovat až 117 odborných předmětů, což je nejvíce ze všech hodnocených škol.
Výrazně si také v prestižním oboru architektura polepšil pražský »gigant« ČVUT. Zatímco vloni byl za menšími uměleckými školami jako jsou VŠUP nebo AVU na čtvrtém místě, letos kraloval. A překvapila i liberecká architektura. I přesto, že skončila na posledním místě, měla dobré hodnocení od expertů, které HN oslovily.
"Liberec má jako přednost komornější prostředí, podobné čistě uměleckým školám," říká jeden z porotců žebříčku, architekt Ladislav Lábus. Porotci označili jako nadějnou pro obor sociologie i plzeňskou filozofickou fakultu, která se od loňského roku výrazně zlepšila: studentům například umožňuje více zahraničních stáží.
Absolventy hýčká více škol
Školy se v žebříčku hodnotily podle pěti kritérií. Prvním z nich byly výsledky ve výzkumu podle nejnovějších dat Rady vlády pro výzkum a vývoj z let 2003 až 2007, které měly pro srovnání největší váhu. Dalšími kritérii byl zájem o školu: kolik studentů se na ni hlásí, nebo zda si například škola vychovává doktorandy. Žebříček zohledňoval i to, kolik studentů vyjede každý rok do zahraničí a kolik předmětů se učí v cizích jazycích.
Podle britského deníku The Times, který každý rok vydává respektovaný světový žebříček vysokých škol, HN fakulty posuzovaly také podle názoru odborníků v konkretním oboru. Školy mohly získat body i za to, že se zajímají o své absolventy: jak se uplatní v oboru a jak byli se školou spokojeni. Podle letošního žebříčku se o absolventy stará stále více škol. Nejlépe pak Masarykova univerzita v Brně.
Výsledná tabulka vítězných fakult:
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist