V předkládací zprávě vláda uvádí, že české ekonomice nepomůže stimulace domácí poptávky, a proto se kabinet soustředil na nabídkovou stranu ekonomiky. "Jakákoli forma rozhazování peněz občanům v malé otevřené ekonomice, kde téměř 80 procent útraty končí v zahraničí, je jen vyhazováním peněz," stojí v předkládací zprávě.
Těsně před jednáním o protikrizovém plánu sněmovna ke značné nelibosti vlády odložila závěrečná schvalování dvou daňových novel. V novele zákona o dani z přidané hodnoty navrhl stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka snížit dolní sazbu daně z devíti na šest procent a poslanec ODS Vlastimil Tlustý snížit základní sazbu z 19 na 15 procent.
Topolánek se proto hned v úvodu svého projevu omluvil české veřejnosti za to, že Tlustého udělal ministrem financí. Za Sobotku se omluvit odmítl s tím, že za jeho jmenování nemohl. "Dodnes nechápu, jak tito dva lidé mohli být ministry financí," prohlásil.
Urážky při debatě o krizi
Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) Topolánkovy výroky na Sobotkovu adresu odsoudil a vyzval k tomu, aby se debata nevedla pomocí urážek. "Není to ani půl hodina, kdy nám pan ministr financí vynadal do grázlů a pan premiér zahájil projednávání národního protikrizového plánu vlády tím, že urazil sněmovnu řečmi o perlách a sviních, urazil tady pana poslance Sobotku? Já se ptám, jak je možné a proč zahajuje premiér projednávání takovéhoto bodu takovým nehorázným způsobem," prohlásil Zaorálek.
DOKUMENT: Bod po bodu: Co obsahuje zákon ČSSD, který má bojovat s krizí
Vláda schválila plán proti krizi: Komu pomůže nejvícMinistr financí Miroslav Kalousek ve svém vystoupení prohlásil, že ČR nyní čelí rizikům ze dvou stran. "Na jedné straně je jednoznačné importované riziko poklesu hrubého domácího produktu a zvýšení nezaměstnanosti," prohlásil ministr s tím, že existuje jednoznačná krize vnější poptávky. Druhými riziky jsou podle něj rizika vlastního rozhodování, tedy například přílišného protekcionismu, který je podle ministra politicky velmi lákavý.
Paroubek: Požádejte o důvěru
Předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že vláda by udělala dobře, kdyby s tímto návrhem spojila svůj osud a požádala o důvěru. Vládní plán je ale podle něj bezzubý a finanční trhy na něj reagovaly negativně.
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš vládu obvinil kromě jiného z toho, že spoléhá na staré myšlenky, které pravice ve světě spíše opouští. "Vláda chce více trhu a méně regulace. To se příliš neliší, je to jenom opatrnější formulace vyjádření pana prezidenta, že krize se vyřeší sama," tvrdí.
Jan Bureš: Záchrannému balíku vlády můžeme zatleskat
Pavel Sobíšek: Proč zaslouží vláda za schválený protikrizový balíček uznání
Topolánek dnes již dříve řekl, že veškerá protikrizová opatření vlády připraví státní rozpočet přibližně o 74 miliard korun. Tyto výdaje na druhou stranu podle premiéra vytvoří ekonomický stimul za téměř 180 miliard korun.
Sněmovna jednání o vládním plánu po třech hodinách přerušila. Vrátí se k němu až ve čtvrtek po písemných interpelacích, tedy v 11 hodin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist