Při libereckém mistrovství světa v klasickém lyžování se postarají o bezpečnost také vojenští specialisté na boj se zbraněmi hromadného ničení. Liberecká 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany poskytne pro šampionát dva chemické odřady - malé, ale vysoce profesionální jednotky se špičkovou výbavou.

Působí mimo jiné v mezinárodních silách při misi ISAF v Kábulu. V nepřetržité pohotovosti bude i zvláštní tříčlenné družstvo na monitorování otravných látek, řekl ČTK mluvčí brigády David Tomčík.

Chránili olympiádu

"Družstvo se speciálním vozidlem a technikou zabezpečí například slavnostní ceremoniály na libereckém Benešově náměstí," uvedl Tomčík. Liberečtí vojáci chránili v roce 2004 před teroristickými útoky letní olympijské hry v Aténách nebo summity NATO v Istanbulu a v lotyšské Rize.

"Vojáci z naší brigády pomohou pořadatelům mistrovství světa ve sportovních areálech ve Vesci a na Ještědu. Vytvoří kromě jiného živé řetězy na místech, kam nesmí proniknout diváci. Budou sloužit i na vysokoškolských kolejí v Harcově, kde se ubytují sportovci," uvedl Tomčík.

Tři sta vojáků na MS

Při šampionátu nasadí 31. brigáda 150 svých příslušníků - mužů i žen. Dalších 150 vojáků přijede do Liberce z jiných českých útvarů. Na mistrovství světa je lidé uvidí v polních stejnokrojích, takzvaných maskáčích, a beze zbraní. Jejich pravomoc se neliší od pravomocí běžných pořadatelů, jsou však lépe vycvičeni na zvládání kritických situací nebo výtržností. "Vojenské stejnokroje navíc vzbuzují větší respekt než civilní oblečení," upozornil Tomčík.

Vojáci z 31. brigády patří do mezinárodních mírových sil v Afghánistánu a v minulých letech získali opakovaně zkušenosti s velením mnohonárodnímu praporu radiační, chemické a biologické ochrany, který patří do sil okamžité reakce NATO. Účastnili se i války v Perském zálivu.

Více informací o MS v Liberci

Mistrovství světa v Liberci se koná do 18. února do 1. března. Kvůli bezpečnosti účastníků a diváků při něm policie nasadí i 120 takzvaných těžkooděnců. Vedle speciálně vycvičených a vybavených příslušníků pořádkové jednotky se o bezpečnost ve stotisícovém městě a okolí postará dalších asi 700 policistů. V druhé polovině února do Liberce dorazí také policisté z Polska a z Německa.

Související