Středočeský hejtman David Rath (ČSSD), který na sebe v minulosti opakovaně upoutal pozornost některými ostrými výroky, se v rozhovoru pro Lidové noviny (LN) pochvalně vyjádřil o tom, jak vůdce nacistického Německa Adolf Hitler řešil ekonomické problémy.

"Fantasmagorie" liberálních ekonomů

Rath nepřímo srovnal Hitlerovu ekonomickou politiku s tím, jak by se měla řešit současná hospodářská krize. Na Hitlera se v minulosti v kladném smyslu odvolávali i někteří zahraniční politici, vždy to ale vyvolalo ostrou kritiku.

Sociálnědemokratický program opatření proti hospodářské a finanční krizi Rath v rozhovoru obhajoval slovy: "Protože to má logiku - zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. Jak řešil krizi Adolf Hitler?"

"Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku... Liberální ekonomové na tohle zapomněli. A místo toho přicházejí se svými fantasmagoriemi," řekl.

Více čtěte ZDE: David Rath

Rath na sebe několika kontroverzními výroky upoutal již dříve. Svého předchůdce v křesle středočeského hejtmana Petra Benda (ODS) například počastoval výroky naznačujícími, že Bendl chtěl rozkrást středočeské nemocnice.

Premiérova spolupracovníka Marka Dalíka a ODS zase nařkl z korupce při "přetahování" poslance Miloše Melčáka, který v roce 2006 kandidoval za ČSSD, ale stranu pak opustil a v některých věcech začal podporovat vládu.

Na Hitlera se v minulosti v kladném smyslu odvolávali i někteří jiní politici. Mezi nejznámější patřil krajně pravicový rakouský politik Jörg Haider, který loni na podzim zahynul při automobilové nehodě. V minulosti například pochválil Hitlerovu zaměstnaneckou politiku.

Poslanec Heiderovy strany Svobodných Wolfgang Zanger zase před několika roky vyvolal pobouření veřejnosti prohlášeními o "pozitivních stránkách" nacistického režimu. V rozhovoru pro televizi uvedl, že "nacismus měl i dobré stránky" a příchod Hitlera k moci "dal lidem novou naději".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist