Bez incidentů se obešel dnešní hodinový pochod asi 30 členů takzvaných hlídek extremistické Dělnické strany litvínovským sídlištěm Janov, kde žije řada nepřizpůsobivých obyvatel, většinou Romů. Podle místopředsedy DS Petra Kotába akci zorganizovali proto, že radnice ztrácí zájem o řešení problémů na sídlišti.

Romové: Byla to provokace

S tím však starosta Milan Šťovíček (ODS) nesouhlasí, město podle něj naopak vyvíjí značnou snahu o zlepšení situace v Janově. Na bezpečnost a pořádek v janovském sídlišti dohlíželi policisté i strážníci.

Hlídky rozdávaly starousedlíkům tiskoviny DS a anketní lístky s otázkami, zda jsou spokojeni s opatřeními radnice k obnovení pořádku na sídlišti. Romové, kteří průvod sledovali většinou z balkonů a oken bytů, častovali členy a příznivce DS nadávkami a požadovali, aby sídliště opustili. K pořádku a slušnosti Romy nabádal předseda Romského křesťanského sdružení Radek Grunza.

"Byla to provokační akce Dělnické strany. Jsem rád za naše Romy, že mají rozum na správném místě a že v rámci zákona dokázali této provokaci čelit," uvedl Grunza. 

Více čtěte ZDE: Sídliště Janov a Dělnická strana

 

Patrola Dělnické strany prošla Janovem už v říjnu, její členové tehdy narazili na odpor Romů. Na konflikt reagovali příznivci DS svoláním pochodu, který 17. listopadu skončil bitkou s policií na hranicích Janova a řadou zraněných.

Do Janova byli podle agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách sestěhováni sociálně slabí obyvatelé z různých koutů Česka. V lokalitě žije mnoho nezaměstnaných lidí, kteří nemají zájem o vzdělání a mají problémy s dluhy. Na sídlišti trpí i starousedlíci, jejichž byty jsou neprodejné.

Vláda před časem podala Nejvyššímu správnímu soudu návrh na rozpuštění Dělnické strany s tím, že porušuje zákony.

BLOG Václava Vosečka