Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) postupně digitalizuje svá data. "Chceme tento projekt v horizontu zhruba tří až čtyř let dotáhnout do podoby vypracování individuálních důchodových kont jednotlivých občanů," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

"(Lidé) by se na základě autorizovaného přístupu mohli dostat k údajům o tom, jaké měli odvody, jaký mají výhled na penzi," uvedl Nečas. Jeho prostřednictvím se také navíc dozvědí, jak vysokou penzi mohou čekat v případě předčasného odchodu do důchodu. Správa je rovněž bude informovat o tom, kolik peněz naopak získají, když i v důchodovém věku budou nadále pracovat.

Více z domácích zpráv

Na přípravě portálu, který klientům umožní elektronický přístup k datům jejich účtu důchodového pojištění, začala ČSSZ pracovat loni. Přípravná část projektu potrvá do dubna, poté po upřesnění požadavků klientů a potřebných parametrů se portál začne vytvářet. Projekt financuje Evropská unie.

Klientům ČSSZ by měl portál kdykoliv a odkudkoliv zprostředkovat elektronický přístup k jejich datům uloženým v jejích databázích, správa bude garantovat bezpečné uložení dat.

Přihlášte se k zasílání informací ČSSZ

ČSSZ se snaží zavádět elektronické služby dlouhodobě, například v roce 2004 jako první organizace státní správy umožnila elektronické podání dokumentů přes Portál veřejné správy. Elektronicky začala přijímat evidenční listy důchodového pojištění a v následujícím roce i přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění.

ČSSZ letos od 1. ledna změnila svou organizační strukturu. Do konce loňského roku její členění vycházelo z krajského uspořádání, nyní má pouze osm ředitelství. Správa kvůli chystaným změnám již loni v létě změnila svůj statut.

Podle mluvčí ČSSZ Jany Buraňové byly důvodem změn snahy o snížení počtu zaměstnanců i finanční úspory. "Změny jsou pouze vnitřního charakteru, na veřejnost to nemá žádný dopad," řekla ČTK Buraňová. "Okresní správy zůstávají tak, jak byly, a poskytují služby veřejnosti," dodala.