Posunutí trestní odpovědnosti i hranice pro legální sexuální styk na čtrnáct let, to jsou nejdiskutovanější body nového trestního zákoníku, který ve čtvrtek schválili senátoři.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale ještě předtím musel slíbit, že pomůže připravit novelu, která by to ještě mohla změnit. "Do konce května bude na půdě parlamentu novela, buď poslanecká anebo vládní, která otevře otázku věkové hranice 14 a 15 let jak u sexu, tak u trestní odpovědnosti," řekl Pospíšil.

Slib si vymínili lidovečtí senátoři jako podmínku pro podporu kodexu. Pro normu hlasovalo 74 ze 76 přítomných senátorů, proti byla jen komunistka Marta Bayerová a senátor ODS Jiří Pospíšil se hlasování zdržel.

Nepřehlédněte:

Většina souhlasila s tím, že zákoník je potřebný, neboť má celkově modernizovat české trestní právo. Má nahradit normu, která byla přijata v roce 1961 a chránila spíše kolektivní hodnoty, uvedl ministr.

Nový zákoník podle něj "na první místo klade důraz na ochranu života, zdraví, důstojnosti, cti a majetku našich občanů".

Zločiny a přečiny 

Kodex, který nyní dostane k podpisu prezident, trestné činy rozlišuje na zločiny a přečiny. Do této kategorie mají patřit trestné činy, za které by hrozilo nejvýše pětileté vězení. Za závažné trestné činy proti životu a zdraví zpřísňuje trest vězení o tři až pět let.

Za méně závažnou trestnou činnost, například za drobné krádeže, umožňuje alternativní trest domácího vězení až na dva roky pod elektronickým dohledem.

"Částečně nahradí podmíněné odsouzení," podotkl ministr s tím, že domácí vězení bude účinnější i než třeba půlroční vězení s hrozbou recidivy.

Zákoník také počítá se vznikem speciálních ústavů pro sexuální devianty a psychopaty, které je třeba izolovat od společnosti. Kodex zavádí i řadu nových trestných činů, například stalking, tedy nebezpečné pronásledování, některé dopingové metody ve sportu nebo zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. Rozlišuje také vraždu a úmyslné zabití, a to kvůli ženám, které se tak rozhodly řešit dlouhodobé tyranizování svým partnerem.

Související