vaclav-klaus-novorocni-projev__192x128_.jpgPrezident Václav Klaus po setkání se členy Evropské komise na Pražském hradě uvedl, že současná plynová krize není záležitostí Evropy. Rusko-ukrajinská krize týkající se dodávek plynu je vedle krize na Blízkém východě velkým problémem, který musí české předsednictví EU hned na svém počátku řešit.

Klaus ve středu telefonicky přibližně půl hodiny hovořil s ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem, obsah rozhovoru ale neupřesnil.

Klaus také řekl, že Evropskou komisi snad dnešní návštěva Prahy přesvědčila, že Česko je dobře připraveno na nynější předsednictví Evropské unii. Dodal, že také doufá, že Česko se pokusí přispět k rozhýbání politické diskuse v Evropě.

Barroso: Lisabon je třeba ratifikovat

Předseda Evropské komise José Barroso v Praze po setkání s českým prezidentem zdůraznil, že země, které podepsaly lisabonskou smlouvu, by ji také měly ratifikovat. Narážel tím zřetelně na Česko, kde ratifikace smlouvy, jež má reformovat unijní instituce, zamrzla v parlamentu. Český prezident Václav Klaus, jenž patří mezi odpůrce smlouvy, ale zdůraznil, že debata o smlouvě je politická, a neměla by být zastavována.

Klaus po setkání novinářům řekl, že české předsednictví by podle jeho očekávání mělo rozdmýchat "potřebnou" politickou debatu v EU. Barroso přitakal, že diskuse o lisabonské smlouvě v českém parlamentu je politická, a dodal, že je důležité budoucí rozhodnutí českých zákonodárců respektovat.

Evropská komise se dnes před přijetím u prezidenta setkala s českou vládou. Její pobyt v Česku na úvod českého předsednictví EU byl první velkou předsednickou akcí v České republice, která drží otěže EU do konce letošního června.

Český prezident na dotaz novináře řekl, že členství v EU nemá alternativu. "Na druhé straně formy a metody evropské integrace a tohoto procesu mají své alternativy... a všichni z nás Evropě bychom měli schopni svobodně diskutovat a neměli bychom si zvolit jen jedno řešení," poznamenal český prezident s tím, že je třeba udržovat diskusi v EU.