schwarzenberg-karel__192x128_.jpgDodržovat pravidla mezinárodní politiky a přestat vyhlašovat privilegované zájmy v zahraničí má podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga Moskva. Prohlásil to v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag.

Podle ministra zahraničí by se Evropská unie měla vyvarovat přílišné vstřícnosti vůči Rusku.

"Vůbec nejsem pro konfrontaci s Moskvou. Chci ale, aby obě strany dodržovaly určitá pravidla," řekl Schwarzenberg v rozhovoru.

Pokud nějaká země prohlásí, že má za svými hranicemi "privilegované zájmy", pak to podle něj musí být pro ostatní varovné znamení.

Schwarzenberg se dále domnívá, že když si Moskva soustavně dělá, co chce, pak je politika "appeasementu" vůči ní špatná.

ČTĚTE TAKÉ

"V takovém případě je třeba stanovit červenou čáru", za niž neustoupíme. "Na hrubý pytel hrubá záplata," zdůraznil ministr.

Zodpovědná německá politika si podle něj musí uvědomit, "že když Rusko postupuje takto, je to špatné i pro Německo".

Unijní projekt "východního partnerství", který by zapojil do spolupráce s EU některé státy bývalého SSSR jako Ukrajinu nebo Gruzii, považuje Česko slovy šéfa diplomacie za prvoplánový v rámci programu svého předsednictví EU.

"Politika dobrého sousedství s Východem patří zcela jasně k našim prioritám. Musíme usilovat o rovnováhu v Evropě," dodal Schwarzenberg v rozhovoru.

Související