Charitativní akce a sbírky už tak nějak patří k vánočnímu času. Kromě obchodníků mají v tuto dobu doslova žně i nejrůznější sdružení, která vybírají peníze a dary na pomoc potřebným. Blížící se svátky mohou často obměkčit i ty, kteří v průběhu roku nepřispějí na charitu ani haléř.
Celý on-line rozhovor si můžete přečíst zde.
Jak ale v zápalu konání dobrých skutků nenaletět podvodníkům a dát své peníze té charitě, která je skutečně využije na pomoc těm, kteří ji potřebují? Je vůbec možné rozpoznat důvěryhodnou charitu? Nebo je lepší a výhodnější dát stokorunu bezdomovci na nádraží, než ji házet nějakému sdružení do kasičky?
A když už přispěji, mám právo a možnost zkontrolovat, jak bylo s mými penězi naloženo? Kolik je vůbec v Česku oficiálních charitativních organizací nebo sdružení?
Na vaše otázky odpovídal ředitel Vyšší odborné školy sociální Olomouc Martin Bednář.
Martin Bednář pracoval dvanáct let jako sociální pracovník, od roku 1997 je ředitelem CARITAS - Vyšší odborné školy sociální Olomouc. Kromě toho vyučuje sociální politiku na Cyrilometodějské teologické fakultě v Olomouci.
Dlouhodobě se zabývá kvalitou sociálních služeb, ať již jako konzultant, lektor nebo inspektor. Je členem výkonné rady Asociace vzdělavatelů v sociální práci, redakční rady časopisu Sociální práce/Sociálna práca, vědecké rady CMTF UP Olomouc, rady Arcidiecézní charity Olomouc. Je ženatý a má pět dětí.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist