Lídr ČSSD Jiří Paroubek už chce sestavovat tým pro úřad vládyPředseda sociálních demokratů Jiří Paroubek věří po regionálních volbách a kongresu ODS v úspěch sebe i své strany. Na sobotním jednání širšího vedení strany v Praze novinářům řekl, že je načase začít sestavovat příští tým úřadu vlády.

"Výsledek ve volbách do Poslanecké sněmovny v intervalu 35 až 40 procent je podle mě nejen reálný, ale také realistický," řekl v sobotním projevu Paroubek.

Paroubek se také domnívá, že není nutné, aby se uskutečnila přímá volba předsedy ČSSD. Současný lídr strany prý nemá žádné vážné protikandidáty.

"S ohledem na vynikající výsledek v říjnových volbách a také na to, že vlastně kromě stávajícího předsedy sociální demokracie není v tuto chvíli žádný relevantní kandidát, který by byl nominován... , se tato volba zdá být poněkud nadbytečná," řekl Paroubek.

ČSSD představuje tým

ČSSD také v sobotu potvrdila páteční nominaci a svým lídrem pro volby do Evropského parlamentu Jiřího Havla, stínového ministra školství a někdejšího vicepremiéra pro ekonomiku v bývalé vládě Jířího Paroubka.

"Chtěl bych se sociální demokracií tyto volby vyhrát. Máme co napravovat a šanci svoji účast v Evropském parlamentu znásobit," řekl Havel novinářům po své páteční nominaci.

Ústřední výbor ČSSD jednalo podle informací ČT za zavřenými dveřmi.

Čtěte také

Předseda ČSSD věří v to, že šanci uspět má osm až deset kandidátů.

ČSSD by tak chtěla zopakovat výsledek ODS z roku 2004, kdy občanští demokraté získali devět europoslanců.

Frakce evropských socialistů by se tak podle Paroubka mohla rozšířit a někdo z českých europoslanců, například Libor Rouček, by se mohl dostat do jejího vedení.

Původně chtěli sociální demokraté nominovat eurokomisaře Vladimíra Špidlu, bývalý předseda jejich strany a vlády však nabídku nepřijal.

Česko má mít v budoucím EP celkem 22 křesel, o dvě méně než nyní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist