Demonstrace, JanovNa litvínovském sídlišti Janov žije mnoho nepřizpůsobivých obyvatel, především Romů, na jejichž chování si stěžují místní starousedlíci. Toho využívají pravicoví radikálové, kteří do Litvínova svolávají pochody. V sobotu se jejich příznivci sejdou od 14:00 v litvínovském Zámeckém parku. Na stejnou dobu naplánovala krajně levicová Antifašistická akce (AFA) demonstraci na pražském Těšnově. Policejní jednotky budou připraveny na obou místech.

Více k Janovu

Litvínovské shromáždění "proti rasismu a za řešení situace na sídlišti Janov" ohlásila pravděpodobně příznivkyně extremistických hnutí z Mostu. Není jasné, kolik lidí se akce zúčastní. Po ukončení demonstrace by se její účastníci měli přesunout do Janova ke kruhovému objezdu, kde chtějí zapálit svíčky jako vzpomínku na pochod organizovaný Dělnickou stranou 17. listopadu. Ten skončil bitvou s policií s raněnými na obou stranách.

Levicoví radikálové z AFA chtějí jít z Těšnova přes centrum města na náměstí Jana Palacha, kde akci zakončí. Policie nevyloučila, že se s účastníky akce budou chtít střetnout pravicoví extremisté, kteří to naznačili v diskusních fórech na některých webech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist