pravicovi_radikalove_extremiste__192x128_.jpgPravicoví radikálové se podle svých webových stránek dohodli, že se do konce letošního roku na litvínovské sídliště Janov nevrátí. Chtějí prý počkat, jak se s tamními dlouhotrvajícími spory mezi Romy a ostatními lidmi vypořádá vedení města.

O dohodě ze "schůzky aktivistů autonomních skupin" informoval web neonacistického Národního odporu (NO), který zároveň upozornil na to, že se radikálové od Nového roku zaměří i na další podobná místa v Česku.

Prohlášení na webu NO je reakcí na kroky vedení města z posledních dnů. Litvínovská radnice například v pondělí při diskusi s občany slíbila, že rázně zakročí proti lidem, kteří stojí za problémy na sídlišti. Chystá kontroly rodin, které svým chováním obtěžují sousedy. Hrozí jim prý i vystěhování.

Čtěte více

"Všechny signály tak nasvědčují tomu, že náš odpor měl smysl," uvedli na webu NO extremisté.

Podobně jako server NO se dříve vyjádřila krajně pravicová Dělnická strana, která koncem listopadu oznámila, že do 15. ledna nebude v Litvínově pořádat žádné demonstrace a veřejná shromáždění. Chce prý dát radnici a vládě čas, aby řešila situaci v janovském sídlišti.

Riziko incidentů i letos stále vysoké

Před několika dny se přitom na webu protest.info, který informoval o shromážděních v Litvínově, objevila výzva k podpoře veřejného protestu, který by se měl odehrát 20. prosince.

Má být namířen proti "nevychovanosti, neslušnosti a nepřizpůsobivosti" Romů, místo a přesný čas akce mají být doplněny později. Kdo je provozovatelem webu, není jasné. Podle některých odborníků se však na ní podílí pravicoví radikálové, odkaz na web se objevil i na internetových stránkách NO.

FOTOGALERIE

Posledního pochodu na Janov, který vyústil v ostré bitky stovek extremistů a policistů, se zúčastnilo zhruba 600 až 700 pravicových radikálů. Doplnilo je mnoho místních obyvatel, kteří se netajili svou averzí vůči Romům. Podle některých svědectví čítal průvod až 1500 lidí. Střety s policií si vyžádaly 16 zraněných.

Bezpečnostní informační služba nedávno vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že stoupenci extrémní pravice v Česku chtějí profitovat ze sociálních problémů a začínají se sjednocovat nad tématem "sociálně nepřizpůsobivých občanů". Podle civilní kontrarozvědky je velmi pravděpodobné, že se incidenty typu Janov budou opakovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist