Bankomat V kladenském bankomatu České spořitelny bylo odhaleno zařízení, které mohlo získat údaje až ke stovkám kreditních karet. Policisté se prý s tak dokonalým zařízením dosud nesetkali.

Informaci přinesla  televize Prima. Podle ní nyní zařízení putuje na policejní expertízu.

"Nástavec objevili pracovníci externí firmy, která provádí údržbu bankomatů," řekla mluvčí České spořitelny Pavla Langrová. Čtečka byla velmi dobře maskovaná, takže ji při běžné kontrole nikdo neodhalil.

Čtěte také

Až když technici vyměňovali zaseknutou tiskárnu pro potvrzení výběru, museli odkrýt přední panel a zjistili, že první vrstva panelu je celá falešná. V malém otvoru byla kamerka velikosti špendlíku, mikrofon pro případ, že by si někdo kód PIN před jeho zadáním opakoval a harddisk, který načítal kreditní karty.

„Nemůžeme říct, jak dlouho tam byla“

"V současné době nemůžeme říct, jak dlouho tam ta čtečka byla," uvedla Langrová. Mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová televizi Prima řekla, že není možné v tuto chvíli z taktických důvodů k celému případu poskytnout žádné bližší informace.

Zatím se neví, kolik peněz mohl z bankomatu na rozdělovském sídlišti zloděj ukrást. Česká spořitelna vyzývá lidi, aby ji při sebemenších nesrovnalostech kontaktovali. "My zajišťujeme plnou kompenzaci prostředků, ale to se zatím nestalo," dodala Langrová.

Česká spořitelna se podle televize Prima snažila zabránit tomuto druhu zneužití platebních karet umístěním zvláštního otvoru pro karty, které navíc do bankomatu vstupují postupně. I tyto zábrany však zloději podle televize Prima nejspíš prolomili. Lidé se musí podle Langrové bránit tím, že se podívají, jestli jim nepřijde něco podezřelého. Tento případ šetří středočeská kriminální policie a zajímá se o něj i Úřad pro odhalování organizovaného zločinu.