Vlastimil_Tlusty__192x128_.jpgJak jste zareagoval ve chvíli, kdy prezident Václav Klaus řekl, že přestává být čestným předsedou ODS?

Prezidentu Klausovi rozumím. Protože chápu, že po Topolánkově tanci kolem Lisabonské smlouvy je evidentní, že se premiér v této věci chystá k velezradě ODS. Klaus si neumí představit, že by byl čestným předsedou Unie Svobody, na kterou Topolánek ODS postupně přeměňuje.

Jaký je rozdíl mezi ODS před dvěma lety, kdy sestavovala menšinovou vládu, jež nakonec nedostala ve sněmovně důvěru, a ODS teď?

Tehdy byl proces transformace na Unii svobody na počátku a teď už je ve finále.

Čím se to kromě Lisabonské smlouvy projevuje?

To se projevuje vším. Nátlakem na poslance ODS, aby absolutně proti svému svědomí a přesvědčení podpořili antidiskriminační zákon, kde je prolomen princip presumpce neviny, kde máte dokazovat, že jste nediskriminoval. Zkuste dokazovat něco, co jste neudělal... Já mám teď podobný problém. Mám dokazovat, že jsem nenahrával, místo, aby ti co tvrdili, že jsem nahrával, dokazovali, že jsem nahrával.

Pak je tu tvrzení Topolánka, že se zavedla rovná daň. Ano, možná byly zavedeny Kalouskovy polorovné sazby, ale rovná daň rozhodně ne.

Včerejší návrh Marka Bendy, bývalého člena KDS, na zlepšení mechanismu vylučování ze strany, to je přeci příklad úkroku doleva jako hrom. To, že 80 procent delegátů nakonec projeví zdravý rozum a nepodpoří to, pak zaplaťpánbuh za to. Ale už jen fakt, že se tu takový návrh objeví, něco naznačuje. 

Byl tu také návrh nepustit média na část kongresu...

Kam se podíváte, najdete příklad Topolánkova úkroku doleva, který ale evidentně je neúspěšný. Tradiční voliče ztrácíme a ti noví, které oslovujeme, volí někoho jiného.

Co musí kongres ODS udělat, aby volby za dva roky neskončily jako ty letošní?

To by nejdříve ten kongres musel pochopit, že je právě o tom, jak dopadnou příští parlamentní volby. Topolánkovi a spol. se evidentně části delegátů podařilo vsugerovat, že kongres je o tom, zda bude ODS dál schopna vládnout. Tak to ale přece není.

Tento kongres by měl být o tom, zda ODS zůstane dominantní pravicovou stranou. Rozhodne-li se v pokračování naděje na vládnutí podporou Mirka Topolánka, pak ODS nezůstane ani pravicová ani dominantní. V podstatě vyklidíme prostor levici na dlouhé roky.

A co argument opačný? Často tu zaznívají názory, že Mirek Topolánek není ideální, ale znamená udržení vládních pozic pro ODS.

Je absolutní nepravda, že kdo nevolí Topolánka, volí proti vládě a nechce pozitivní perspektivu ODS. Právě proto, že chci pozitivní perspektivu ODS, nepodporuji Mirka Topolánka. Všechny jiné možné volby jsou nejisté, ale volba Mirka Topolánka je jistota - parlamentní volby v roce 2010 dopadnou katastrofou.

Jak politici ODS hodnotí Klausovo zpřetrhání vazeb se stranou

Kdo má podle vás na kongresu navrch? Mirek Topolánek, nebo Pavel Bém?

Bohužel, řada členů, kteří ví, že podpoření Mirka Topolánka ve funkci znamená katastrofu, a takových je tady hodně, na druhou stranu nechce podpořit Pavla Béma. A tak neobjeví-li se nějaká třetí cesta, bude patrně nejjednodušší odevzdat prázdný hlasovací lístek. To je takové třetí, dočasné řešení, řekl bych nejméně špatné. 

Takže je chyba, že se neobjevil nějaký třetí kandidát?

To je hrubá chyba. Výběr jen mezi Topolánkem a Bémem je málo.

Použiji-li dnešní slova Pavla Béma, cítíte se být tím, kdo "vyluzuje kakofonii"?

Rozhodně ne. Za rebela jsem začal být označován ve chvíli, kdy moji experti - nikoli já - vypočetli, že Kalouskovy polorovné daňové sazby znamenají od 16 do 35 tisíci hrubého ODS mínus. A já jen řekl, že se k takové zradě voličů ODS nemohu připojit.

Dnes, po roce a půl, je dokázáno, že jsem měl pravdu. A rebelem zůstávám a mluví se o kakofonii. To bych skoro řekl, komu není rady, tomu není pomoci.


Poslechněte si projev prezidenta Václava Klause na kongresu ODS

Pavlu Bémovi tedy podle vás není pomoci podobně jako Mirku Topolánkovi?

Bém udělal osudovou chybu, když prohlásil, že nápravu ODS chce provést výměnou předsedy a zachováním premiéra. To byl pokus o provedení nějakého kočkopsa. A to je důvod, proč řada lidí, kteří chtějí změnu, nechtějí volit jeho. Protože on zkrátka tou změnou není. Přece, platí-li logika, že tragický výsledek voleb je dílem premiéra Mirka Topolánka, pak začít změnu ODS tím, že Mirka Topolánka zachováte na postu premiéra, to přece nemůže fungovat. Pavel Bém to později pochopil a přišel s tím, že když změnu, tak úplně. Ale to už je pozdě.

Jednou z vlajkových lodí "vaší" ODS byla rovná daň. Vy tvrdíte, že žádná rovná daň v Česku zavedena nebyla, Mirek Topolánek dnes říkal opak. Tedy byla zavedena rovná daň Kalouskova, která je ale jiná než rovná daň Tlustého?

Mirek Topolánek kdysi o mé rovné dani říkal, že na sněmech stál orosený a nemohl přestat tleskat. Zajímalo by mě, co to znamená dnes. Že tomu nevěří a přitom to platí? A nebo, když to neplatí, kde je to, čemu věří?

Bohužel nemluví pravdu, když říká, že rovná daň byla zavedena. Nebyla zavedena. Z toho by se dalo dedukovat, že může být zavedena. Ovšem evidentní je, že její renomé je znehodnoceno. Kdo teď věří Tlustému, když za rovnou daň Topolánek s Kalouskem vydávají něco jiného, co rovná daň vůbec není a hlavně, to ani nefunguje? Když vám někdo po velké reklamní kampani pod pláštíkem mercedesu prodá trabanta, pak těžko bude platit, že opakovaný vtip je vtipem. Přesto věřím, že rovná daň zavedena bude, ale nejdřív budou muset přijít zlé časy. 

Nedávno jste použil příměr o pražském primátorovi, který v roce 2002 uklidňoval před povodní, ačkoli ta už se blížila do Prahy. Použiji-li tuto logiku, zlé časy přišly a povodeň se valí na Česko. Vláda o tom ví, ale zábrany nestaví, proč?

Zábrany už se dávno mají stavět. A Kalousek s Topolánkem říkají, že už jsou připraveni, až bude potřeba je stavět. Zase pozdě. Proč třeba velká voda není důvodem k revizi snížení socilního pojištění o jedno, 1,5 procenta? Poslanec Doktor správně navrhuje sazby daně z příjmu právnických osob. Ale proč to proboha navrhuje od roku 2010? Když ta povodeň je tady teď, v roce 2008. Jsem zvědav kdy přijdou první kritici a začnou říkat, Topolánku a Kalousku, tak co, co říkáte velké vodě?

Je evidentní, že Topolánek s Kalouskem nezavedli rovnou daň právě proto, že se domnívali, že takto radikální reforma není třeba v dobrých dobách. Kdyby si uvědomili, že každá taková reforma má reakční dobu, tak by ji zavedli a dnes by tlumila následky finanční krize.

Vážně se obávám, že hospodářský růst České republiky v příštím roce, bude-li kladný, čili bude-li to růst, bude možno považovat za úspěch.

To jsou černé scénáře, uvážíme-li, že vláda v návrhu státního rozpočtu na příští rok očekává růst 4,8 procenta.  

Mně je to moc líto. Kdybyste se na to neptal, nezačnu o tom mluvit. Protože jsem-li rebel, jsem s tím smířen. Ale já nechci být arcirebel. Jenže, kde jsou ti ostatní, co něco říkají? Přece celé grémium, celá výkonná rada, místopředsedové, to jsou ti, kteří by měli chodit a říkat: Veřejnost očekává, že ODS předvede povodňové zábrany. Tady se staví pomyslné zábrany před Bémem, ale to není ta povodeň.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist