Mirek Topolánek Současný předseda ODS Mirek Topolánek varoval ve své úvodní řeči na pátečním zahájení volebního kongresu před vytunelováním Občanské demokratické strany. Nepřímo se také ve svém projevu zmínil o prezidentu Václavu Klausovi a jeho náznacích k založení nové strany.

Měli bychom zabránit provokacím těch, kteří chtějí zneužít situace k vlastní prezentaci, odkázal Topolánek v proslovu na spory uvnitř strany, které se naplno ukázaly po prohře v krajských a senátních volbách. Strana podle něj musí táhnout za jeden provaz, aby mohla ODS v dalších volbách zvítězit. Topolánek také představil hned v úvodu oficiální heslo 19. kongresu ODS, které zní: "Pravou cestou. Znovu modrá."

Sledujeme kongres ODS od úplného začátku:

Současný předseda se ve svém úvodním projevu také vymezil vůči prezidentovi Václavu Klausovi, který naznačil v předchozích dnech, že uvažuje o zpřetrhání vazeb s ODS a že svou podporu by radši věnoval nové, euroskeptičtější straně. "Doufám, že budou diskutovat hlavně ti, co chtějí v ODS zůstat i po tomto kongresu," prohlásil Topolánek v narážce na část stranických kolegů, kteří zvažují odchod do případné nové strany. 

Kvůli rozpolcené situaci uvnitř strany je nynější kongres srovnáván s poděbradským kongresem, po kterém se z ODS odštěpila Unie svobody. Klausův projev na kongresu je očekáván v sobotu dopoledne. 

Topolánek přiznal, že strana má hluboké problémy, které jsou dané nejenom volbami. Mluvil o nich ale pouze jako o "krátkodobých" problémech. "Měli bychom se přestat navzájem obviňovat," řekl současný předseda. Delegáti podle něj o víkendu nerozhodnou pouze o dvou letech a pouze o sobě, ale musí vytvořit strategii "trvale udržitelné pravice v ČR".

Situace v ODS před kongresem - čtěte více:

Jako cíl kongresu označil Topolánek především následujících pět bodů:

- Analyzovat příčiny volební prohry.
- Přijmout změny stanov, které do budoucna umožní udržet elementární jednotu ODS a reagovat na některé vnitrostranické problémy. - Přijmout krátkodobou taktiku a střednědobá řešení, která umožní vítězství v příštích a dalších volbách.
- Stanovit dlouhodobou strategii, která ODS zajistí trvale silnou pozici v pravé části politického spektra.
- Vybrat krizového manažera a tým, který dokáže potřebné změny realizovat.

Hned po kongresu by podle Topolánka mělo nové vedení vyjet do regionů.

Začalo se hymnou a "bouří"

Kongres ODS zahájil kromě předsedy Topolánka také zpěv státní hymny v podání světoznámé operní pěvkyně Evy Urbanové. Po něm přišel také krátký audiovizuální klip bouře, po které se objevila "znovu modrá".

blog.ihned.cz

Zasedací sál, kterému vévodí světlem vytvořená bílá silueta letícího ptáka na modrém pozadí, i prostory pro novináře leží na stejném patře hotelu. Novináři před vstupem museli po převzetí akreditace projít rentgenovým rámem, stejně jako tomu je například ve sněmovně či Strakově akademii.

Všechny příchozí do hotelu nutila k prezentaci pozvánky či "jiného průkazu" soukromá ochranka. Podle neoficiálních informací se na zasedání akreditovalo na 300 novinářů. Delegátů má přijet asi 500.

K rozptýlení napjaté atmosféry organizátoři kongresu pozvali na páteční odpoledne do hotelové haly trojici představující Mikuláše s andělem a čertem. Termín kongresu připadl na druhý adventní víkend, v historii ODS to není výjimka, počátkem prosince se občanští demokraté scházejí na kongresech pravidelně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist