Dvouleté vládnutí a reformy Topolánkovy vlády poškodily ODS mnohem víc, než se zdálo. Drtivá prohra občanských demokratů v krajských a senátních volbách se totiž bude v příštích letech velmi pravděpodobně opakovat.

Občanští demokraté mají jedinou šanci, jak se dalšímu fiasku vyhnout: získat zpátky středové voliče, kteří hromadně utekli k ČSSD.

Vyplývá to z analýzy příčin prohry v krajských a senátních volbách, kterou pro ODS před jejím pátečním kongresem vypracoval analytik CVVM Daniel Kunštát a politolog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Přílišné rozkročení od středu ale podle nich může zase odradit skalní voliče, a tak porazit ČSSD vypadá jako neřešitelný problém.

Přečtěte si ve skrolovacím boxu celou analýzu
(článek pokračuje pod ní)

ODS v podzimních volbách ztratila tradiční voliče: lidé s průměrnými i mírně nadprůměrnými příjmy, učitelé, zdravotníci, živnostníci, ale i studenti a lidé ve věku 30 až 44 let. Dvě pětiny bývalých voličů ODS navíc vůbec k volbám nepřišly.

Z analýzy plyne, že ODS by před podzimními volbami nepomohla k vítězství ani sebelepší volební kampaň ani nižší volební účast, na které v minulosti vždycky vydělávala.

"Zatímco ODS se může opřít o stabilní základnu přibližně 15 až 20 procent všech voličů, u ČSSD se jedná o minimálně 20 až 25 procent," upozorňuje Kunštát.

VÍCE ČTĚTE VE STŘEDEČNÍCH HN