jakl_ladislav_172x107.jpgPrezident Václav Klaus by měl podle názoru svého poradce Ladislava Jakla v každém případě lisabonskou smlouvu sám napadnout u Ústavního soudu. Jakl to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že mu to bude doporučovat. Neuvedl, zda se tak už prezident rozhodl.

Lisabonská smlouva, kterou by se měly řídit vztahy evropské sedmadvacítky, má podle Jakla zrušit Českou republiku jako samostatný stát. Ústavní soud se tímto dokumentem už zabýval na základě podání senátorů, rozpory s ústavou ale neshledal. Prezident poté řekl, že očekává další podání od zákonodárců.

Jakl si nemyslí, že by měl být Klaus jediný, kdo bude bojovat za samostatnou suverénní Českou republiku. Věří prý, že se společně s prezidentem "někdo vzchopí".

Lisabonské smlouvy je podle Jakla třeba se bát proto, že přenese na úředníky unie pravomoci státu. Ti budou moci podle jeho názoru od obyvatel unie vynucovat "jisté chování", ale na rozdíl od státu už nepodléhají demokratickým kontrolním mechanismům. Jde o demokracii, uvedl Jakl.

Dobrá nebo špatná, hlavně ústavní

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského se soud zabýval dokumentem dostatečně dlouho - 7 měsíců, byť ji neposuzoval v plné šíři a věnoval se jejímu jádru. Rozhodnutí soud vynesl jednomyslně, žádný z 15 soudců nepovažoval Lisabonskou smlouvu za konfliktní s českou ústavou.

Více informací o Lisabonské smlouvě před soudem

Soudního jednání se účastnil prezident Václav Klaus, jako zástupce vlády Alexandr Vondra, jako předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, jako zástupce Senátu jeho místopředseda Jiří Šneberger.

Václav Klaus si po vynesení nálezu Ústavního soudu stěžoval, že nález byl připravený předem a nebral ohledy na jeho námitky. Rychetský tomu v Otázkách oponoval tím, že nešlo o sporné jednání a tedy metoda dokazování "se vlastně neprovádí".

"Prostor pro diskuzi musí být v Poslanecké sněmovně, ne před Ústavním soudem," dodal k námitkám Rychetský.

Pavel Rychetský uvedl, že se prezident Václav Klaus na zasedání soudu choval jako při sporném jednání. Rychetský argumentoval, že Ústavní soud pouze zkoumá dokument, zda není v rozporu s českou ústavností. "Ústavní soud vůbec nezajímá, jestli je smlouva dobrá nebo špatná," řekl Rychetský.