hory_sjezdovka_snih__192x128_.jpgJeště před týdnem se v Krkonoších jezdilo pouze na vrcholu Černé hory u Janských Lázních, nyní je v provozu většina zimních středisek, část z nich zatím jen na víkend. Zasněžené svahy přilákaly tisíce návštěvníků, řekl ČTK Jiří Beran ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

"Parkoviště jsou plná, odhaduji, že přijelo kolem 3000 lyžařů. Čekací doba na vlecích ale nepřesahuje pět minut," uvedl Beran. Ve špindlerovských areálech Medvědín-Horní Mísečky a Svatý Petr jsou v provozu čtyři lanovky a čtyři vleky.

Na krkonošských sjezdovkách leží od 20 do 90 centimetrů sněhu. Lyžaři mohou využít také svahy v Herlíkovicích, Peci Pod Sněžkou, Harrachově nebo Černé hoře. Některé vleky, například v Rokytnici nad Jizerou, Benecku či Velké Úpě provozovatelé spustili jen na víkend.

Čtěte také:

Vleky se rozjely i v Orlických horách. Lyžaři mohou využít Část sjezdovek v Deštném a Říčkách a do neděle rovněž v Čenkovicích.

Milovníky bílé stopy čekají v Krkonoších stovky kilometrů upravených tras. Zamířit mohou například do Rokytnice a Říček. V Orlických horách jsou běžecké stopy protažené kolem Orlického Záhoří, v oblasti Deštného, Sedloňova, Olešnice a Bukové hory a Suchého vrchu.

V Jeseníkách jsou dvě třetiny svahů zasněžené uměle

Své vleky v sobotu alespoň částečně rozjela většina středisek v nejvyšších moravskoslezských horách. Milovníci zimních sportů se tak od dopoledních hodin prohánějí například na svazích v Petříkově, ale i v Branné či na Červenohorském sedle. Naopak v nejvýše položeném středisku na Ovčárně zatím ochranáři spuštění vleků nepovolili. Podle záchranářů však návštěvnost nijak velká není, na horách totiž nepanuje příliš ideální počasí.

Poprvé se dnes otevřela například obě lyžařská střediska v Petříkově na Šumpersku. "Jsou vysněžené celé sjezdovky. Lidé jezdí za zlevněné dětské jízdné a v tomto režimu budeme jezdit až do Vánoc," řekl v sobotu majitel areálu Ski Petříkov Robert Kolář. Podotkl, že dvě třetiny svahů jsou zasněženy technickým sněhem, který dosahuje místy až půlmetrové vrstvy. "Kotvy na vlecích jsou plné, dole se nestojí žádná fronta," doplnil Kolář.

Vleky se v sobotu rozjely i ve vedlejším areálu Kaste. Také tam podle jeho majitele Františka Kaštyla mohou lidé až do Vánoc využít slev. Do svátků zaplatí za celodenní permanentku 270 korun, dospělé jízdné přitom stojí o 120 korun více.

Dva vleky jsou už od soboty v provozu také na Červenohorském sedle. Na svazích tam podle zástupců areálu leží až 30 centimetrů sněhu. Středisko se přitom nemůže spoléhat na umělé zasněžování. "Lidí je ale málo, je tady špatné počasí," podotkl jeden z pracovníků.

Podle náčelníka horské služby v Jeseníkách Michala Klimeše je nyní na horách kolem nuly a na hřebenech fouká silný nárazový vítr. V sobotu dopoledne na horách sněžilo a nyní tam panuje mlha. Vzhledem k počasí je podle něj návštěvnost zatím malá a záchranáři dosud nemuseli u žádného lyžařského úrazu zasahovat.

Lyžuje se i v Beskydech


Teploty se pohybují od jednoho stupně nad nulou do minus tří stupňů, hodně fouká, místy slabě sněží. "Na nejvýše položené sjezdovce na Lysé hoře leží 20 až 40 centimetrů přírodního sněhu, dnes se tady lyžuje na jednom vleku, jinde museli provozovatelé vyrábět technický sníh," řekl ČTK dispečer horské služby. Kromě Lysé hory se podle něj dnes lyžuje ve Ski centru Kohútka, v Mostech u Jablunkova, v Mezivodí a na Soláni.

"Máme tady asi 150 lidí, na první den je to dobrá návštěvnost," pochvalovala si zástupkyně Ski centra Kohútka. Ve středisku podle ní jezdí čtyři vleky, sjezdovky pokrývá v průměru 25 až 30 centimetrů přírodního a technického sněhu.

Provoz lyžařských areálů byl zahájen i na Šumavě


Zástupy lyžařů přivítaly v sobotu v západočeské části Šumavy první tři areály, které o víkendu zahájily provoz na Železnorudsku. Vlekaři letos otevřeli sezonu později než loni. Protože na Šumavě nenapadlo mnoho přírodního sněhu, pokud to dovolí počasí, v lyžařských areálech běží většinou sněhová děla, řekli dnes ČTK vlekaři.

Od pátku spustil provoz největší šumavský areál Špičák. "V pátek bylo asi 200 lidí, dnes kolem 700, jsme spokojeni," konstatoval Vladimír Kasík ze špičáckého zimního areálu. I zde se by se neobešli bez technického sněhu. V provozu je lanovka a zalomený vlek. Lyžuje se nejlépe na sjezdovce číslo tři, kde leží kolem 45 centimetrů přírodního a technického sněhu. Lyžovat se dá díky technickému sněhu i na sjezdovce číslo jedna ke snowparku a na části sjezdovky číslo dvě. Na těchto svazích leží kolem 20 centimetrů zejména přírodního sněhu. Nelyžuje se zatím na sjezdovce Lubák a Šance.

Do zimních center v Libereckém kraji vyrazily stovky lyžařů

Stovky lyžařů v sobotu vyrazily do zimních středisek v Libereckém kraji a to i přesto, že počasí nebylo právě ideální. Teploty se pohybovaly jen kolem bodu mrazu, na většině míst byla mlha a chvílemi i mrholilo. I tak se v sobotu lanovky rozjely ve všech velkých střediscích Jizerských hor a západních Krkonoš, upravené jsou i běžecké tratě. Na sjezdovkách leží od 20 do 50 centimetrů promíchaného přírodního a technického sněhu.

"Přišlo tolik lyžařů, že nás to překvapilo," řekl v sobotu vedoucí jizerskohorského střediska Severák Štěpán Juřík. Na Severáku se v sobotu rozjely dva velké vleky u Arniky a také dva dětské. Už příští víkend tam chtějí otevřít i Dětský svět. Na Severáku jela sněhová děla od 18. listopadu naplno a na sjezdovkách díky tomu leží od 30 do 50 centimetrů sněhu. Podobné podmínky jsou také na Maliníku v Bedřichově, kde se dnes také rozjely dva velké vleky a k tomu jeden dětský. Lyžuje se za zvláštní ceny - celodenní permanentka přijde na 200 korun a dětská na polovinu.

Lyžovat se dnes začalo také v krkonošských střediscích Rokytnice nad Jizerou a Harrachov, ani tam si na nezájem lyžařů nemohli stěžovat. "Odbavili jsme kolem 500 lidí, to je velmi slušná návštěvnost, vzhledem k tomu, že se už lyžuje i všude kolem," řekl ČTK vedoucí lanovky Milan Goč. V Harrachově podle něho leží na svazích do 40 centimetrů převážně technického sněhu. "Kdybychom neměli umělé zasněžování, byla by po tom větru a oblevě v posledních dnech polovina sjezdovky holá," poznamenal Goč.