Dalajláma v PrazeNa čtyřdenní návštěvu Prahy v sobotu dopoledne přiletěl tibetský duchovní vůdce dalajlama. Do Česka zavítal na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla a Nadace Forum 2000. V metropoli má vystoupit na veřejné přednášce, setká se také se svým hostitelem nebo se členy poslanecké Skupiny přátel Tibetu.

Dalajlama Českou republiku navštívil již několikrát, naposledy před dvěma roky. Letos měl přijet už na říjnovou konferenci Forum 2000 v Praze, s ohledem na svůj zdravotní stav však na doporučení lékařů připravovanou cestu zrušil.

Čtěte také:

Třiasedmdesátiletý držitel Nobelovy ceny za mír přiletěl do Prahy v sobotu dopoledne a po zbytek dne má soukromý program. Oficiální aktivity zahájí v neděli veřejnou přednáškou v pražském Kongresovém centru. V pondělí se sejde s Havlem a se skupinou protibetsky nakloněných poslanců, mezi nimiž budou předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), šéf zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD), vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) či místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques.

Dalajlamova návštěva Česka je součástí jeho cesty po několika evropských zemích. Příští týden také zavítá do Evropského parlamentu a v Polsku se sejde s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.