Vaclav_Klaus__192x128_.jpg Spokojeno s politikou je podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nejméně lidí od začátku roku, a to devět procent. Podobná situace panovala už před měsícem.

V říjnu, kdy se konaly krajské a senátní volby, vyjádřilo spokojenost s politikou deset procent Čechů. Přitom na jaře bylo spokojených lidí o pět procentních bodů více než nyní.

Ve srovnání s říjnem a zářím v listopadu také mírně klesla důvěra obyvatel k hlavě státu. Prezidentovi Václavu Klausovi nyní věří 63 procent lidí, v říjnu jich bylo 65 a v září 67 procent.

Pokles prezidentovy obliby zaznamenala minulý týden ve svém průzkumu také agentura STEM. Podíl lidí, kteří počátkem listopadu práci prezidenta hodnotili příznivě, klesl za poslední měsíc podle STEM z říjnových 64 procent na 59 procent.

 

Čtěte více:

 

Sociolog Daniel Kunštát řekl, že nízká spokojenost Čechů s politikou je dlouhodobým problémem, mírný říjnový a listopadový pokles by pak spojil s volbami. "Ten výsledek je potřeba jistě vnímat v souvislosti s předvolební atmosférou a s povolebními dozvuky," řekl Kunštát, který průzkum CVVM zpracoval. Podle něj bude zajímavé sledovat, jestli se důvěra v příštím průzkumu nadále sníží nebo se naopak vrátí na jarních 13 až 14 procent.

Nejhůře je na tom sněmovna

V době říjnových krajských a senátních voleb se mírně zvýšila důvěra lidí v krajská zastupitelstva a naopak snížila důvěra ve vládu. Mezi říjnem a listopadem se nicméně čísla vůbec nezměnila. Důvěru ke krajům vyjádřilo v říjnu i listopadu 46 procent lidí, o dva procentní body více než před volbami. Důvěra ve vládu zůstala i v listopadu na 26 procentech, tedy stejně jako v říjnu, kdy klesla nejvíce od února.

V říjnu ve 13 krajích ČR zvítězila opoziční sociální demokracie. V některých z nich uzavřela spojenectví s komunisty. Zklamání zažily strany vládní koalice i v senátních volbách. Nejméně lidé věří již tradičně Poslanecké sněmovně, pouze 20 procent lidí. Senátu pak nyní věří stejně jako před měsícem 24 procent lidí.

Důvěra prezidentovi i vládě vykazuje podle centra podobné rysy. Oběma ústavním institucím častěji důvěřují vzdělaní lidé mezi 15 a 29 lety s dobrou životní úrovní a vyššími příjmy a potenciální voliči ODS. Naopak podprůměrnou důvěru centrum zjišťuje již tradičně u dotázaných se špatnou životní úrovní, mezi lidmi staršími 60 let a příznivci sociální demokracie a komunistů.