David Rath hejtmanem, Petr Bendl přihlížíNovým středočeským hejtmanem se v pondělí stal exministr zdravotnictví a volební lídr krajské organizace ČSSD David Rath. Ve funkci vystřídá místopředsedu ODS Petra Bendla, který vedl kraj uplynulých osm let.

Ratha podpořilo 36 z celkového počtu 65 zastupitelů.

Volba s protesty

Zasedání nového zastupitelstva v budově středočeského krajského úřadu v Praze, jež vyneslo Ratha do křesla, provázely i komplikace. Před úřadem se ráno sešlo několik mladých lidí s transparenty, kteří s výměnou na tomto postu nesouhlasí.

"Chceme podpořit ODS, nesouhlasíme s arogancí pana Ratha," řekl jeden z trojice lidí v maskách rudých ďáblů držících transparenty s nápisy jako "Já rath rudou kolalici" či "KSČSSD Parouback". Pod transparenty měli "pytel na neposlušné politiky".

Volební lídr středočeské ČSSD Rath tak po osmi letech vystřídal v čele hejtmanství místopředsedu ODS Petra Bendla, který kraji vládl v koalici s KDU-ČSL a SNK ED. Rath sestavil jednobarevnou krajskou radu a vyjednal jí podporu u KSČM. Jednání původně vedl i s občanskými demokraty. Ti nakonec oznámili, že ČSSD nepodpoří a odcházejí do opozice.

Čtěte více:

Sociální demokraté získali ve středních Čechách 26 z celkového počtu 65 mandátů. Občanští demokraté mají 25 křesel a komunisté deset. Do zastupitelstva se ještě dostalo uskupení Nezávislí starostové pro kraj se čtyřmi mandáty.

Posvítí si na nemocnice

Už dříve Rath představil některé ze svých plánů v pozici hejtmana. Jako někdejší ministr zdravotnictví chce například kontrolovat to, zda je v nemocnicích dostatečný počet zdravotnického personálu.

"V naprosto nepředvídatelnou hodinu přijdeme do nemocnice a budeme kontrolovat, kolik je v nemocnici lékařů a sester, jestli mají dostatečnou kvalifikaci, podíváme se na kvalitu zdravotní péče a mimo jiné se zeptáme pacientů, jestli jsou v nemocnici spokojení," řekl HN Rath.

Pokud při kontrole některá z nemocnic neobstojí, hodlá Rath využít svých pravomocí a zrušit jim registraci. V tom případě by nemohly nemocnice dál fungovat.

Velký Kottův návrat

Davidu Rathovi bude pomáhat bývalý poslanec ODS a exšéf středočeské VZP Petr Kott. Ten před pěti lety proslul tím, že kvůli opilosti nestihl hlasování o rozpočtu. Tři roky poté se stal jedním z nejlepších krajských šéfů VZP.

Úkolem Petra Kotta bude pomáhat Rathovi s převodem pěti krajských nemocnic z akciovek na neziskové nemocnice. "Chci využít jeho zkušeností. Zná jako bývalý šéf středočeské VZP velmi dobře krajské zdravotnictví," říká Rath.

Přebarvování českých krajů z modra na oranžovo je už téměř završeno. Těsně před dohodou jsou už jen dvě krajské koalice - v Libereckém kraji, kde hledá vítězná sociální demokracie podporu pro svou menšinovou vládu, a v Ústeckém kraji, kde se schyluje k velké koalici ČSSD s ODS.

Právě na Ústecku se přitom jako v jediném ze 13 krajů téměř jistě nestane hejtmanem politik, který vedl vítěznou kandidátku ČSSD. Předseda socialistů Jiří Paroubek dal v neděli definitivně ruce pryč od lídra ústecké kandidátky Jaroslava Foldyny, kterého ještě před pár týdny na hejtmana podporoval. "Je rozhodnutí našich lidí, kdo bude hejtmanem. Není to moje věc, já nejsem absolutním monarchou. Je věcí pana Foldyny, aby svoji pozici obhájil," řekl v neděli v ČT Jiří Paroubek.

Velké koalice

Pro ODS i ČSSD mají povolební jednání v krajích jednu velkou vadu. Jejich regionální lídři totiž ve čtyřech krajích uzavřeli velké koalice. To je nepříjemné hlavně pro ODS. Její regionální politici za slib pouhých několika křesel v radách souhlasili s popřením reforem vlastní vlády - například s placením poplatků v krajských nemocnicích. Regiony za to kritizoval premiér Mirek Topolánek i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

S velkými koalicemi sice není spokojený ani předseda ČSSD Jiří Paroubek, ale prý "si zvykne". Vadí mu hlavně ta jihomoravská, kde předseda poslaneckého klubu Michal Hašek vládne s ODS i přesto, že si mohl vystačit s lidovci.