lubomir_zaoralek__192x128_.jpgVláda podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) rezignovala na předsednictví České republiky Evropské unii.

Důkazem je prý to, že kabinet Mirka Topolánka nemá zájem se dohodnout se sociálními demokraty na spolupráci, i když už byla připravena pracovní verze dohody. Zaorálek to řekl na čtvrteční tiskové konferenci ČSSD v Lidovém domě.

Nejdříve se chtěli dohodnout, pak otočili, říká Zaorálek

Informace o chystané dohodě šéfů ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka, jejíž součástí by údajně byl Paroubkův příchod do čela sněmovny, vyvolaly ostrý nesouhlas Topolánkových stranických kritiků v čele s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Zaorálek, který je jedním z vyjednavačů, prý zpočátku cítil zájem ODS dohodnout se co nejdříve. Příčinu nynější stagnace vidí v rozbrojích, kterými nejsilnější vládní strana prochází před prosincovým kongresem, na kterém budou občanští demokraté volit předsedu.

Čtěte také

Co přesně ČSSD po ODS požaduje? Klíčové je přijetí Lisabonské smlouvy, zahájení rozhovorů o přijetí eura a opatření proti dopadům světové finanční a hospodářské krizi.

"K finanční krizi se vláda staví jako minulý řežim."

Zaorálek rozhodně popřel, že by součástí konceptu dohody byly personální věci, například Paroubkovo zvolení předsedou Poslanecké sněmovny. O tom se ale naopak zmiňovali premiér a šéf ODS Mirek Topolánek i nynější předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), který prohlásil, že už je jednání o této věci uzavřeno.

Jiří Paroubek v čele sněmovny? Čtěte více

Sociální demokracie byla podle Zaorálka schopna se s vládou dohodnout na toleranci kabinetu a na klíčových tématech evropského předsednictví. Vláda je ale pasivní a klíčová témata jí unikají, takže hrozí, že se české předsednictví smrskne jen na procedurální a formální úkony, zdůraznil.

Poukázal na to, že v lednu se má konat konference o světové finanční a ekonomické krizi v Paříži a že Francie plánuje i konferenci o bezpečnosti. Obě tato klíčová témata tak Česko ztrácí a vládě i jejímu předsedovi je to podle Zaorálka jedno (více o plánovaném summitu čtěte ZDE).

Za chybu považuje to, že současný kabinet a jeho předseda Topolánek údajně staví českou zahraniční politiku na rusofobii. To je podle Zaorálka opakem trendu unie, která obnovila s Ruskem dialog.

Zaorálek kritizuje také postoj vlády k finanční krizi. Topolánkův kabinet tvrdí, že Česka a českých bank se světová krize netýká, což prý Zaorálkovi připomíná postoj normalizačního komunistického režimu. Ten také tvrdil, že Československo je oázou klidu, zatímco v okolí zuří krize a nezaměstnanost.