dalik_topolanek__192x128_.jpgSchůzka premiéra Mirka Topolánka s asistentem Markem Dalíkem jako věc veřejná? I tak by to mohlo dopadnout, pokud by organizace Transparency International prosadila svůj požadavek. Chce, aby členové vlády, poslanci a senátoři zveřejňovali své schůzky s lobbisty i témata těchto jednání.

"Politici by tak museli uveřejňovat veškeré schůzky a jednání s lobbisty a jejich témata. Nesplnění takové povinnosti by podléhalo zveřejnění a sankci," navrhuje nevládní organizace Transparency International.

Organizace chce zároveň řešit současnou neexistenci lobbistického stavu. Kdo je to lobbista, totiž v Česku není jednoznačně vymezeno. A tak se například o zmíněném Marku Dalíkovi často hovoří jako o lobbistovi, byť on sám se tomuto označení brání. A oficiálně je veden jako Topolánkův asistent.

Profesionální lobbisté i lobbistické firmy by podle Transparency International měli nově podléhat povinné registraci stanovené zákonem.

Čtěte také

"Zavedením povinné registrace profesionálních lobbistů a lobbistických firem (včetně zveřejnění jmen klientů a základních finančních informací). Obdobná povinnost již platí v EU. Nesplnění povinnosti se registrovat by také podléhalo sankcím," uvádí organizace.

Poslanci: Byla by to zbytečný administrativa

Poslanci se údajně zveřejňováním schůzek s lidmi, kteří by se dali označit za lobbisty, zatím brání. Argumentují například tím, že by jim zveřejňováním vzrostla administrativa, TIC to ale pokládá za výmluvu.

"Deníček si dokáže vést i třináctiletá dívka," podotkl předseda správní rady TIC Václav Láska. Politici by podle něj mohli schůzky pravidelně uveřejňovat například na svých webových stránkách.

Profesionálním lobbistům, které TIC s myšlenkou registrace oslovila, by údajně podobná povinnost nevadila. "Vědí, že by jim to přineslo výhody například vzhledem k pohybu na půdě sněmovny. Oddělilo by se zrno od plev," dodal Láska.

TIC navrhuje, aby lobbisté zveřejňovali nejen údaje o sobě včetně základních finančních informací, ale také jména svých klientů. Navíc by se měli sdružit v profesní organizaci, která by dohlížela na dodržování základních pravidel lobbingu.

V USA i EU registry lobbistů existují, v EU také, ale zatím jen na dobrovolné bázi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist