1117CR_STRANY_DEMONSTRACE_MENSINY_EXTREMISMUS_DELNICKA_STRANA_ROMOVE_LITVINOV_22_119_1___192x128_.jpgVíce jak dvě a půl hodiny se několik set pravicových radikálů snažilo probít z centra Litvínova do převážně romské čvrti Janov. Tam na ně čekali Romové, připravení sídliště bránit.

Policistům se podařilo ultranacionalisty mimo Janov udržet, ovšem za cenu tvrdých násilných střetů s agresivními radikály. V centru města létaly dlažební kostky, zápalné lahve a hořela dvě policejní auta.

Jednalo se zřejmě o nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000, kdy rozsáhlé pouliční násilnosti provázely zasedání světových finančních institucí v Praze.

Podle policie zdravotníci dosud ošetřili minimálně čtrnáct zraněných: sedm extremistů a sedm policistů. Česká televize přidala do statistiky ještě dva zraněné novináře. Policejní mluvčí řekla ČTK, že policie zadržela patnáct radikálů.

Nyní už je v centru města klid. Není ale jisté, zda rozuteklí extremisté pouze nenabírají síly k novému útoku. Hranici sídliště střeží policejní kordony. Rozuteklí radikálové byli naposledy viděni ve skupinkách sdružujících se na kraji přilehlého lesa.

Dlažební kostky a zápalné lahve

Příznivci krajně pravicové Dělnické strany se před čtvrtou hodinou v centru města střetli s policejními těžkooděnci. Vzduchem létaly dlažební kostky i zápalné lahve. Policisté po půl hodině bojů nejagresivnější jádro izolovali mezi domy a zpacifikovali ho.

Hradba z obrněných transportétů, vodních děl a policistů na koních rozehnala radikály do postraních uliček, odkud se ultranacionalisté snažili dostat k Janovu.

Na útoky radikálů, kterým se podařilo zapálit dva vozy městské policie, odpovídali těžkooděnci slzným plynem a dělobuchy.

FOTOGALERIE ZDE

litvinov-pochod__192x128_.jpgExtremistů se sešlo na 500, policie měla ve městě asi tisícovku mužů. V čtvrti Janov čekalo několik stovek Romů připravených k obraně sídliště. U některých z nich našla dopoledne městská policie zbraně, mačetu a desku pobitou hřeby na propíchání pneumatik aut.

Ministerstvo vnitra nedávno vypracovalo návrh na rozpuštění Dělnické strany a ministr Ivan Langer stranu označil za extremistickou.

Dnešnímu konfliktu předcházelo polední shromáždění několika stovek příznivců na litvínovském náměstí Míru. Dalších asi 300 radikálů zadržovala policie na mosteckého vlakového nádraží.

 

Čtěte podrobnosti ještě před demonstracemi

 

Související