Brno - centrum městaBrněnská radnice chce zvrátit nepříznivý demografický trend, kdy Brnu ubývá obyvatel a populace stárne. Zastupitelé rozhodli, že se v příštích letech radnice víc soustředí na podporu rodiny. V plánu je například podpora firem, které budou nabízet částečné úvazky, vyplývá ze schváleného dokumentu.

Brnu v posledních letech ubývá obyvatel. Od roku 1997 do roku 2006 jejich počet klesl o více než 20 000 na asi 365 000. Roste také počet seniorů. V roce 1997 žilo v Brně 15 procent obyvatel nad 65 let, o devět let později jich bylo o dvě procenta více.

"V roce 2030 by měli občané od 60 do 79 let tvořit 23 procent populace a v roce 2050 dokonce 29 procent obyvatel," uvádí se ve studii.

Záporná bilanční migrace souvisí s tím, že mladé rodiny se stěhují do vesnic v okolí Brna. V Brně je nedostatek startovacích bytů a když už si mladá rodina vezme hypotéku a investuje do pořízení vlastního bydlení, preferuje domek za městem.

Čtěte také

"Ofenziva pro rodiny"

Město to chce zvrátit tím, že rodiny bude víc podporovat. Měla by například vzniknout internetová stránka, kde budou informace o kurzech, slevách pro rodiny.

Radnice chce rozšířit podporu jeslí, mělo by v nich přibýt míst a radnice zaplatí psychologa, který rodičům poradí, zda jsou jesle pro jejich dítě vhodné. Zlepšit by se měly i služby školek. V budovách magistrátu a úřadů městských částí by se zase měly otevřít místnosti pro kojení a přebalování dětí.

Brno nedávno za prorodinnou politiku dostalo cenu. V prorodinných opatřeních, jako je zavádění částečných úvazků, však magistrát například ve srovnání s krajským úřadem zaostává.

Tam pracovníci mohou kromě zkrácených úvazků i pružné pracovní doby dostat třeba desetidenní placené volno, když ho stráví jako táboroví vedoucí.

Související