Premiér Mirek TopolánekPremiér Mirek Topolánek má plán, jak zlevnit elektrický proud a zároveň snížit emise oxidu uhličitého: rozšířit výrobu elektřiny z jaderných zdrojů. Předseda vlády se zúčastnil konferenci o úsporách energie Energy Efficiency Business Week 2008.

"Jaderné elektrárny představují pružný zdroj, který se dobře přizpůsobuje výkyvům poptávky," řekl Topolánek na konferenci. Ve srovnání s tím obnovitelné zdroje  podle něj nemohou zajistit stabilní dodávky energie a navíc znamenají neúměrný růst nákladů.

Jádro: Třaskavé téma. Hlavně pro zelené

Jaderná energie je však ve vládě třaskavé téma. Strana Zelených se totiž v programovém prohlášení zavázala nedělat v jaderné energetice nevratné kroky.

Čtěte také

Premiér chce podporovat nízkoenergetické domy

Podle premiéra je nutné šetřit energiemi. Jednou z cest k těmto úsporám má být mimo jiné státní podpora nizkoenergetických domů tak, aby jejich majitelé ušetřili na nákladech za energie.

"Ušetřené peníze by pak mohly použít na splácení hypotéky, což by mohlo rozhýbat hypoteční trh postižený finanční krizí," myslí si premiér.

Čtěte také:

O úsporách energií se hovoří v souvislosti s cílem Evropské unie dosáhnout do roku 2020 prostřednictvím aktivit spojených s energetickou efektivností snížení spotřeby energií o pětinu. Evropské země včetně České republiky se zavázaly, že sníží emise skleníkových plynů oproti roku 1990 o 20 procent.

Evropská komise odhaduje, že celkový potenciál úspor energií je u rodinných domů 27 procent, u administrativních budov 30 procent, v dopravě 26 procent a ve výrobním průmyslu 25 procent.