1112CR_EU_VLADA_PREDSEDNICTVI_LOGO_905.jpgLogo a vizuální styl českého předsednictví Evropské unii představil ve středu premiér Mirek Topolánek a vicepremiér Alexandr Vondra ve Veletržním paláci v Praze.

Logo sestává z barevných písmen a má symbolizovat jednotu, ale zároveň pestrost, tedy především motto Evropské unie "Jednota v rozmanitosti". Obě písma, která jsou pro celý vizuální styl českého předsednictví použita, jsou z rodiny fontů předního českého typografa Františka Štorma.

Barvy písmen zase vychází z barev státních vlajek členských zemí Evropské unie a vlajky Evropské unie. Použity jsou barvy tmavě modrá, červená, žlutá, světle modrá, zelená, oranžová, tmavě červená a černá.

Vítězný návrh loga byl vybrán ve veřejné soutěži, jednotlivé návrhy posoudila hodnotitelská komise složená ze zástupců odborné veřejnosti. Samotného odhalení loga při slavnostním setkání se ujaly mladé baletky, které nejdříve předvedly krátké taneční vystoupení.

OBRAZEM

"Do soutěže se přihlásilo celkem 350 autorů. Z těch jsme v prvním kole vybrali pět návrhů a sešli jsme se s jejich autory. Společně jsme pak konzultovali jejich díla a snažili se je povzbudit k tomu, aby je dotáhli do konce," komentovál výběr vítězného loga designér a malíř Aleš Najbrt, který byl členem komise.

Článek pokračuje pod obrázkem.

Logo českého předsednictví EU

Čtěte více o českém předsednictví v Radě EU:

Z pěti návrhů, které postopily do dalšího kola, vybrala komise jako vítězný návrh Tomáše Pakosty. "Název písma, ze kterého je to logo sestaveno, se jmenuje "Politic". To mi připadalo velice příhodné," řekl Pakosta.

Za největší přednost vítězného loga považují členové komise hravou variabilitu jeho základní struktury, která nabízí široké pole aplikací a přitom jednotný a nazaměnitelný vzhled. Logo se tak může rozvíjet do mnoha rozdílných tvarů a mozaiek.

Logo bude prezentovat české předsednictví v době jeho trvání na nejrůznějších propagačních předmětech, tiskovinách, opatřeny jím budou i dekorace interiérů a exteriérů jednacích prostor. Spuštěn bude také speciální webový portál www.eu2009.cz, který bude českému předsednictví věnován.

„Vizuální styl českého předsednictví ukazuje, že Češi nejsou žádní formální suchaři, že se nebojí dělat odvážné kroky a že mají styl. Myslím si, že toto všechno nám pomůže oživit dlouhá jednání, která nás během předsednictví čekají,“ charakterizuje logo místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Premiér Mirek Topolánek při uvedení setkání zdůraznil motto českého předsednictví, které zní "Evropa bez bariér". "Během předsednictví budeme muset reagovat na aktuální události, které život přinese, ale přesto se budeme snažit především držet těch priorit, které jsme si pro předsednictví stanovili," řekl premiér.

"Předsednictví je důležité a není radno ho podceňovat. Je to věc celonárodního významu, nejen naší vlády," řekl při zahájení Vondra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist