Jiří Paroubek a Michal Hašek z ČSSDSociální demokraté pojali podezření, že smlouvy o americké radarové základně v Česku kolidují českým ústavním pořádkem. Poslanecké sněmovně tedy navrhnou, aby požádala Ústavní soud o posouzení souladu smluv s nejsvrchovanějším právní listinou.

Dohodlo se na tom v pátek předsednictvo strany, po jejímž jednání záměr novinářům oznámil předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Čtěte také

Podle něho by tak zákonodárci měli projednávání smluv přerušit do chvíle, kdy se soud k dokumentům vyjádří.
Lidový dům připomněl svůj „protiradarový“ argument podle kterého ústava počítá pouze se schvalováním krátkodobého pobytu cizích vojsk na českém území, nikoliv se schválením pobytu na neomezeně dlouhou dobu. Otázkou také podle Haška je, zda by smlouvy neměly být schvalovány ústavní většinou.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) v týž den připustil zastavení ratifikace smluv, nepočítá však s ním. "My jsme v procesu ratifikace, nebo ještě ne zahájené ratifikace. Domnívám se, že dnes už je jasné, že čekáme na inauguraci nového prezidenta (USA) s těmi závěrečnými hlasováními. Takže kdykoliv jsme schopni ratifikaci zastavit. Nedomnívám se, že k tomu dojde," řekl v páteknovinářům v Bruselu po neformálním summitu EU.