Informace o přítomnosti uprchlého podnikatele Tomáše Pitra ve švýcarsku podle serveru Novinky.cz nepřímo vyplývá ze zprávy tamní centrály Interpolu v Bernu. Ta požádala české soudy o zodpovězení některých otázek týkajících se Pitrovy kauzy. Deníku Právo to dnes potvrdil pražský městský soudce Petr Novák, který měl od počátku Pitrův případ na starosti, píše server.
"Švýcaři hovoří o možné lokalizaci pana Pitra ve Švýcarsku a z jejich dotazů lze vyvodit, že se skutečně s největší pravděpodobností v této alpské zemi nyní zdržuje," řekl deníku Právo pražský městský soudce Petr Novák, který měl od počátku Pitrův případ na starosti.
Dotazy švýcarského Interpolu podle serveru Novinky.cz směřují k tomu, aby si tamní policisté ověřili, zda Pitrovo jednání, za které byl v ČR odsouzen, je ve Švýcarsku vůbec trestným činem. Pokud by nebylo, zřejmě by jej tamní policie nezatkla a do České republiky nevydala. ČTK soudce Novák řekl, že dotaz z pobočky Interpolu z Bernu směřuje k tomu, za co byl Pitr trestán. "Je už na Švýcarech, jak celou kauzu posoudí a jestli pana Pitra vydají do České republiky," dodal Novák.
Pitr utekl do zahraničí loni v červnu v době, kdy měl nastoupit do pankrácké věznice svůj pětiletý trest. Ve Švýcarsku ho údajně viděli také čeští fotbaloví fanoušci, kteří tam v létě sledovali mistrovství Evropy ve fotbale. Kontroverzní podnikatel údajně obědval v jedné z restaurací v Basileji. Doprovázela ho prý i manželka a syn, kterého jeden z fotbalových fanoušků znal. Ve své knize o fotbalovém šampionátu se o Pitrovi zmiňuje i sportovní komentátor Jaromír Bosák.
Pitr, který je považován za jednoho z nejbohatších Čechů, byl odsouzen za to, že spolu s podnikatelem Miroslavem Provodem vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur a připravili stát o zhruba 51 milionů korun. Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun.
Pitr sice asi v polovině roku 2007 převzal soudní výzvu, aby nastoupil do vězení, nakonec ale uprchl. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007.
Vývoj trestní kauzy kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra
13. dubna 2004 - Pitr stanul poprvé před pražským městským soudem, byl obžalován z daňových úniků. Spolu s Pitrem státní zástupce obžaloval další čtyři muže, mimo jiné podnikatele Miroslava Provoda. Podle obžaloby Pitr s Provodem v roce 1994 údajně uzavírali se zbylými obžalovanými fiktivní smlouvy v úmyslu získat neoprávněně odpočet DPH. Stát tak měli společně okrást o více než 58 milionů korun.
8. listopadu 2004 - Pitr si spolu většinou obžalovaných vyslechl u pražského městského soudu osvobozující rozsudek.
3. května 2005 - Pražský vrchní soud rozsudek nižší instance zrušil a vrátil věc k novému projednání.
29. listopadu 2005 - Městský soud v Praze odsoudil Pitra za daňový delikt k 8,5 roku vězení, Provodovi vyměřil devítiletý trest. Na nezákonně vyžádané DPH se v roce 1994 podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun. Oba se odvolali. K trestům od čtyř let do 8,5 roku byli odsouzeni i zbylí obžalovaní.
23. prosince 2005 - Soud vydal na Pitra zatykač poté, co od civilní rozvědky získal informaci, že chystá útěk za hranice.
5. ledna 2006 - Pitr se dostavil k pražskému městskému soudu. Ten jej ponechal na svobodě. Soudce přijal Pitrovy záruky, že před stíháním neuprchne, a souhlasil s kaucí 15 milionů korun.
5. června 2006 - Vrchní soud v Praze Pitrovi uložil za daňové delikty z roku 1994 pětiletý trest vězení, týž verdikt si vyslechl i Provod. Rozsudek je pravomocný.
8. srpna 2006 - Pitr požádal o obnovu procesu.
6. září 2006 - Pitr požádal o odklad nástupu trestu kvůli narození dítěte, soud žádost zamítl. Později Pitr požádal o odklad ze zdravotních důvodů.
18. října 2006 - Pražský městský soud Pitrovi odložil nástup k výkonu trestu. Vězeňští lékaři sice dospěli k závěru, že jeho zdravotní stav výkon trestu umožňuje, soud ale nevyloučil, že Pitr má šanci uspět s návrhem na obnovu procesu.
20. prosince 2006 - Městský soud v Praze Pitrovu a Provodovu žádost o nový proces v případu daňových deliktů zamítl.
5. března 2007 - Pitr znovu navrhl obnovu procesu. Návrh dostal pražský Vrchní soud, který zároveň řešil Pitrovu stížnost proti předchozímu zamítnutí obnovy.
29. května 2007 - Pražský městský soud odeslal Pitrovi výzvu, aby dostavil do vězení. Výzvu Pitr převzal 7. června.
5. června 2007 - Pitr požádal o odklad výkonu trestu, soudu odeslal fax, v němž uvedl, že je hospitalizován.
8. června 2007 - Pitr podal k Nejvyššímu soudu dovolání proti pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994.
- Soud vydal na Pitra, který nenastoupil do vězení, evropský i mezinárodní zatykač.
12. června 2007 - Provod nastoupil do vězení. Pitr o den později v tisku řekl, že se skrývá, protože má strach o život.
4. ledna 2008 - Nejvyšší soud odmítl Pitrovo dovolání a definitivně potvrdil jemu i dalším odsouzeným tresty.
6. března 2008 - Pražský městský znovu zamítl žádost Pitra a Provoda o obnovu procesu. Již v lednu uznal odmítnutí obnovení procesu za správné i Ústavní osud. Rozhodnutí městského soudu potvrdil koncem října také odvolací Vrchní soud v Praze.
7. listopadu 2008 - Podle serveru Novinky.cz se Pitr skrývá ve Švýcarsku. Spekulace o jeho pobytu se objevily již dříve, loni v červenci byl podle informací médií údajně v Chorvatsku. Letos v červnu pak MfD napsala, že řídí své podnikání z Karibiku, přesné místo jeho pobytu ale nebylo známé.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist