Jacek_Spyra__192x128_.jpgPražský městský soud ve čtvrtek odsoudil polského podnikatele a lobbistu Jacka Spyru k podmíněnému dvouletému trestu se zkušební dobou na čtyři roky. Musí také zaplatit pokutu milion korun.

Spyra se údajně společně se svým německým obchodním partnerem Hartmutem Ruppem pokusil podvést Komerční banku padělanými šeky o částku až 240 milionů korun. Lobbistovi hrozilo 12 let za mřížemi.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

Více o kauzách Jacka Spyry

Tři šeky za 240 milionů korun

Podle obžaloby Spyra jako společník firmy International Consulting předal v letech 2002 a 2003 německému notáři Michaelu Schwademu celkem tři šeky s padělanou garancí KB. Ten je pak předložil německým bankám k proplacení. KB ale proplacení šeků odmítla. Pokud by je proplatila, přišla by o téměř 240 milionů korun.

Spyra, který figuroval i v údajné korupční aféře známé jako "pět na stole v českých", svou vinu od počátku odmítá. Tvrdí, že šeky padělal jeho německý společník Hartmut Rupp, zakladatel International Consulting.

Lobbista připouští, že šeky zmíněné v obžalobě převzal od tehdejšího jednatele společnosti Oldřicha Vicherka. Předal je prý Ruppovi, který poté jednal s notářem Schwadem. Spyra ve středu ve své závěrečné řeči zdůraznil, že Rupp se Schwadem byli v Německu za podobné manipulace s šeky odsouzeni k peněžitému trestu.