Prezidenti Klaus a TadičVztahy se zeměmi západního Balkánu jsou jednou z priorit předsednictví Prahy. Prohlásil to v pondělí podle srbské tiskové agentury BETA český prezident Václav Klaus po setkání se svým srbským protějškem Borisem Tadičem v Bělehradě. Hlava českého státu tím zahájila dvoudenní návštěvu Srbska.

"Přejeme si a je to v našem zájmu, aby se Srbsko v době našeho předsednictví v unii přiblížilo evropské integraci," cituje srbská rozhlasová a televizní stanice B92 šéfa českého státu.

Klaus ale upozornil, že Srbsko se musí připravit na to, že "na dveře EU je třeba klepat dlouho". "Česko ví, jak nepříjemné to je, a proto se bude snažit o to, aby proces zařazení Srbska do Evropské unie trval kratší dobu, než to bylo v našem případě," řekl podle tohoto zdroje český prezident.

Dále čtěte

Klaus připomněl, že přihlášku České republiky coby premiér podával v roce 1996, Praha se členem EU stala o osm let později.

Srbsko by chtělo získat status kandidáta EU v roce 2009. Jeho evropské perspektivy ale zatím kalí případy dvou uprchlíků, kteří jsou obviněni z válečných zločinů a po nichž pátrá Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii. Jde o bývalého šéfa bosenskosrbské armády Ratka Mladiče a bývalého představitele chorvatských Srbů Gorana Hadžiče. Tribunál žádá od Bělehradu, aby je zadržel a vydal do Haagu k potrestání, na tomto kroku jako podmínce členství trvá i EU.