Odvolaná ředitelka NH Kladruby nad Labem Lenka GotthardováMinistr zemědělství Petr Gandalovič odvolal k 31. říjnu 2008 ředitelku Národního hřebčína v Kladrubech Lenku Gotthardovou z funkce. Ministerstvo to toto pondělí oznámilo v tiskové zprávě.

"Důvodem odvolání byly zjištěné nedostatky v hospodaření hřebčína," zdůvodnil odvolání Gandalovič.

Proti Gandalovičově kroku se však vzedmula vlna emocí. Nespokojení zaměstnanci sepsali na podporu Gotthardové petici, v níž zpochybňují to, že by se ředitelka hřebčína chovala nehospodárně.

"Nechápeme dobře důvody, které vedly k jejímu odvolání. Mimořádný audit, který měl být podkladem pro zakládanou podpůrnou organizaci, popsal dobře situaci v tomto podniku, ale neplyne z něj žádné závažné pochybení, nehospodárnost, či špatná rozhodnutí paní ředitelky," stojí v petici zaměstnanců hřebčína.

"Pokud chcete hodnotit její práci, měli byste posuzovat člověka, který s láskou obětuje 24 hodin denně tomuto hřebčínu. Neúnavně prezentuje starokladrubské koně, což zvýšilo zájem světa a tím i prodejnost těchto koní," hájí zaměstnanci emotivně svou odvolanou ředitelku.

Podle zaměstnanců hřebčína jeho ředitelka ukázala cestu, jak pro něho získat potřebné finance, "ale rozhodovat o nich chtějí jiní."

V současné době je pověřen vedením hřebčína Tomáš Kunc, který doposud zastával funkci zástupce ředitelky.

Nový ředitel kladrubského hřebčína má vzejít z výběrového řízení. Konkurz by měl začít v nejbližších dnech.

Čtěte více o Kladrubech

Kladrubský hřebčín, který letos slaví 428 let své existence, datuje své počátky do roku 1579, kdy mu císař Rudolf II. udělil statut císařského dvorního hřebčína.

Od loňského roku je díky chovu starokladrubských koní vyšlechtěných z koní starošpanělských kandidátem na prestižní seznam UNESCO. Rozsáhlý areál zahrnuje asi 120 budov, velké parky a je domovem přibližně 300 běloušů v Kladrubech a 250 vraníků ve Slatiňanech. Každý rok se na obou místech narodí po 40 hříbatech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist