Paroubek v Nedělní partii televize Prima zdůraznil, že zájmem ČSSD je, aby Česko vytěžilo z předsednictví co nejvíce. Paroubek, jehož strana neúspěšně vyvolala několik parlamentních hlasování o nedůvěře vládě a on sám po krajských a senátních volbách vyzval k jejímu odchodu a k předčasným volbám, v neděli zopakoval, že kabinet by měl skončit.
Současně ale oznámil, že pokud vláda zkoriguje svoji politiku, mohla by vydržet až do konce řádného funkčního období, tedy do roku 2010.
"Pokud tato vláda bude dělat velké chyby, musí očekávat náš politický pressing. Tak, jak jsme ho vykonávali ty dva roky, v něm budeme prostě pokračovat," varoval Paroubek ODS v narážce na vývoj od voleb v roce 2006, kdy vztahy obou stran a konkrétně i jeho a Topolánka byly vyhrocené až nepřátelské.
V neděli předpověděl, že do konce letošního roku sociální demokraté s největší pravděpodobností už další parlamentní hlasování nedůvěře vládě iniciovat nebudou.
Topolánkův projev
Smířlivý postoj dnes v souvislosti s předsednictvím Česka v EU zaujal vůči ČSSD i Topolánek. Na mimořádném briefingu, na němž oznámil svou kandidaturu na předsedu ODS, prohlásil, že "domluvit se s Jiřím Paroubkem na organizaci předsednictví, na zahraničněpolitickém směřování lze, udělat z toho ale princip a dohodnout se s ČSSD na obchodu, to je smrtící a pro mne nepřijatelné".
Také Paroubek dnes řekl, že ČSSD může hovořit s ODS jenom o určitém dílčím kroku. "Nebudeme hovořit o nějaké spolupráci po dobu evropského předsednictví. Ta prostě nepřipadá v úvahu, myslím ve vnitropolitických oblastech. Tady žádná opoziční smlouva, žádná velká koalice - skrytá nebo otevřená - prostě nehrozí," prohlásil.
Důvodem je národní zájem
"My máme zájem na úspěchu evropského předsednictví, my máme zájem na tom podpořit všude tam, kde jde o národní zájem, i třeba českou vládu," řekl dále Paroubek.
Dodal ale, že "když vláda bude dělat chyby, bude chtít pokračovat v reformách, tak bychom tuto věc evropského předsednictví a vnitřní politiky silně oddělovali". Upozornil, že na příští týden chystá prohlášení k problematice předsednictví a čeká ho série jednání v Bruselu.
Čtvrteční setkání
Paroubek potvrdil, že české předsednictví v EU patřilo k hlavním tématům jeho čtvrteční schůzky s Topolánkem. Řekl, že ji inicioval premiér a že to nebylo v posledních dvou letech jejich první setkání. Odmítl prozradit, o čem konkrétně mluvili.
Sarkozy: Českému předsednictví nebudu stát v cestě
České předsednictví EU bude nevýznamné. V klidu ho zvládneme, řekl Klaus
Schůzku označil za velmi korektní a za "první sondáž" a uvedl, že šéfové vlády a opozice by spolu měli mluvit. Popřel tvrzení, že debatovali o tom, že Paroubek by se stal předsedou sněmovny a vláda by výměnou za to dokončila celé funkční období.
O možném smíru mezi vládou a opozicí v době předsednictví se v uplynulých měsících mluvilo několikrát, někteří politici přitom za vzor považovali obdobnou dohodu ve Slovinsku. Část politiků ale smysl takové dohody zpochybňovala a argumentovala tím, že ani po dobu slovinského předsednictví prý stejně nefungovala.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist