pavel_bem__192x128_.jpgPrvní místopředseda ODS Pavel Bém soudí, že ačkoli lidé v podzimních volbách jasně řekli, co si myslí o práci vlády, koaliční kabinet musí dál vést Mirek Topolánek. Stalo se tak při páteční schůzce dosluhujících hejtmanů v Praze.

Bezprostředně před schůzkou Bém uvedl, že si nemyslí, že by situace, kdy předseda ODS nebude premiérem, vedla k rozštěpení strany. Topolánek přitom již dříve řekl, že si takové rozdělení rolí mezi něj a Béma zatím neumí představit.

Bém: Langer z vlády

Bém navíc v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že z vlády by měl odejít Ivan Langer. S ním se Bém v poslední době dostal do sporu kvůli jmenování Martina Červíčka ředitelem pražské policie, což pražský primátor označil za "zločin a diverzní akci ministerstva vnitra".

K současné situaci se vyjádřil také odstupující hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Rovněž on figuruje mezi jmény, která by se mohla objevit mezi kandidáty na nového předsedu ODS, narozdíl od Pavla Béma se ale zatím nerozhodl, zda do volby půjde.

Tošenovský: Prohra ve volbách se v ODS podceňuje

 

Podle Tošenovského mají hejtmani pocit, že závažnost situace po prohraných krajských a senátních volbách zatím všem nedošla. "Zdá se nám, že situace je bagatelizována víc, než je zdrávo," uvedl. Pokud by se podle něj na prosincovém volebním kongresu strany situace nevyřešila, mohlo by to mít pro ODS vážný dopad v příštích parlamentních volbách. Zopakoval také, že on sám se zatím nerozhodl, zda bude kandidovat na předsedu strany.

 

Čtěte také

 

Souvislost mezi načasováním schůzky a páteční zahraniční cestou Topolánka její účastníci odmítli. Topolánek jednal v Paříži s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym o nadcházejícím předsednictví Česka v EU od ledna 2009.

"Premiér o schůzce dobře ví. Nesrovnávejme sarajevský atentát s tím, že dnes hejtmani ODS jednají o osudu ODS a premiér je v zahraničí," uvedl místopředseda ODS a končící středočeský hejtman Petr Bendl k domněnkám, že schůzka může připomínat dění v ODS v roce 1997.

Bendl: Topolánek by neměl znovu kandidovat. Situaci jen vyhrocuje

 

Petr Bendl nicméně o Topolánkovi nemluvil právě opatrně. Řekl například, že nynější předseda strany tím, že chce funkci zřejmě obhajovat, jen vyhrocuje situaci. Podle Bendla Topolánek zaujal pozici "buď všichni se mnou, nebo vládu shodím", což prý není dobře.

Odstupující hejtmani se chtějí znovu sejít zhruba sedm až deset dní před prosincovým kongresem ODS.

 

Blogy na iHNed.cz

 

Kandidaturu na předsedu ODS zatím oficiálně oznámil jen pražský primátor Bém, velmi pravděpodobně funkci bude obhajovat Topolánek a kandidovat chce rovněž poslanec ODS Oldřich Vojíř, ale jen když Topolánek o předsednické křeslo nakonec bojovat nebude. V kuloárech se hovoří i o tom, že kandidovat by mohli rovněž Evžen Tošenovský a europoslanec Jan Zahradil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist