ludmila-brozova-polednova-soud-plzen__192x128_.jpgLudmila Brožová-Polednová, bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou, nenastoupí k výkonu svého šestiletého trestu za účast na justiční vraždě. V pátek to řekl právník Brožové-Polednové Vladimír Kovář. Do věznice s dozorem v Plzni-Borech měla bývalá prokurátorka nastoupit do dnešního dne.

"Paní Polednová vyčká na rozhodnutí pana soudce ohledně její žádosti o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů," uvedl Kovář. Zdůraznil, že bývalá prokurátorka také podala proti rozsudku pražského vrchního soudu dovolání k Nejvyššímu soudu.

Advokát požádal o odklad trestu pro svoji klientku již 13. října, podle mluvčího Městského soudu v Praze Petra Kulawiaka však nedodal její zdravotní dokumentaci. Tu poslal až v pondělí a podle mluvčího z ní vyplývá, že odsouzená téměř nevidí. Soudce Petr Braun následně požádal plzeňského soudního znalce, aby zdravotní stav Brožové-Polednové přezkoumal. Jeho závěry očekává Kulawiak koncem letošního roku.

Čtěte více

Podle mluvčího by měla bývalá prokurátorka správně dnes nastoupit do vězení, problémy se zrakem totiž automaticky neznamenají, že není schopna výkonu trestu. Soudce by měl poté, co nenastoupí, dát pokyn policii, aby Brožovou-Polednovou do věznice dopravila. To však Braun podle Kulawiaka neudělá.

Soud s Brožovou-Polednovou

Brožovou-Polednovou poslal na šest let do vězení počátkem září odvolací senát pražského vrchního soudu, který však mimořádně zasedal v Plzni. Bývalé prokurátorce snížil nepravomocný osmiletý trest městského soudu. Již při jeho vynášení soudce Petr Braun prohlásil, že si Brožová-Polednová neodpyká pravděpodobně ani den.

Ve prospěch Brožové-Polednové nedávno podala žádost o milost nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že Polednovou, odsouzenou za podíl na justiční vraždě čtyř lidí včetně Milady Horákové, neomilostní.

Právnička a demokratická politička Horáková byla v roce 1949 zatčena a v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti.