nicolas_sarkozy__192x128_.jpgFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy přijme v pátek na pracovním obědě Českého premiéra Mirka Topolánka. S odvoláním Elysejský palác to uvedla ČTK.

Český předseda vlády se tak bude moci přímo u zdroje informovat o příčině nedávných mediálních spekulací, podle nichž chce Francie zastínit Česko poté, co Paříž předá Praze na konci roku půlroční předsednictví v Evropské unii.

V evropském tisku se dokonce objevily spekulace o možnosti prodloužení francouzského předsednictví EU. To ale není právně možné. 

Čtěte více

Topolánkovi ostatně tyto zprávy velké vrásky na čele zřejmě nedělají. Premiér minulý pátek řekl, že Francie má podobná přání pokaždé, když je právě u vesla. Tato snaha podle něj ale nevyplývá z toho, že nástupnickou zemí pokud jde o unijní předsednictví je nyní právě Česká republika.

Česko nechce dělit unie podle měny

Francie dala nedávno najevo, že by ráda posílila akceschopnost skupiny zemí majících za měnu euro tím, že by se pravidelně konaly summity jejich nejvyšších představitelů ve stejné době jako schůzky šéfů vlád a států celé EU. Podle francouzského ministra pro evropské záležitosti Jeana-Pierrea Jouyeta by se skupina zemí se společnou měnou euro měla politicky profilovat vzhledem ke své rostoucí váze.

Místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra to ale označil za nemoudrý krok, který bude unii spíše rozdělovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist