Zasedání poslanecké sněmovnyČeský parlament po několikaletém váhání uznal Mezinárodní trestní soud (ICC), který má po vzoru poválečného norimberského tribunálu soudit nejtěžší zločiny - zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocidu a agresi.

Příslušnou smlouvu, která byla sjednána už před deseti lety, až ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Navázala tak na rozhodnutí Senátu, který smlouvu schválil letos v červenci.

Parlament se schvalováním smlouvy otálel kvůli pochybnostem, zda dokument je v souladu s českým ústavním pořádkem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se za to zaručil. Česko bylo posledním státem Evropské unie, který smlouvu neměl schválenu, byť ji jeho zástupci podepsali už v dubnu 1999.

O čem také poslanci ve středu jednali

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg k tomu uvedl, že dosavadní nečitelný postoj snižoval důvěryhodnost České republiky jako státu zasazujícího se o ochranu lidských práv ve světě. "Podpora tohoto soudu je důležitou součástí společné zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie," připomněl ministr. Česko bude příští půlrok předsednickou zemí EU.