snemovna_parkanova_topolanek__192x128_.jpgByť se opozici ve středu ráno nepodařilo vyřadit z programu aktuální schůze sněmovny hlasování o radarových smlouvách a po většinu dne to vypadalo, že poslanci budou o dvou důležitých dokumentech hlasovat už dnes, nakonec se tak nestane.

Prvnímu čtení předcházela košatá debata, do které se přihlásila řada známých tváří sněmovy. Členové opozice i vlády se tak u řečnického pultíku snažili kolegům vysvětlit, proč a jak mají hlasovat. 

Diskusi předcházelo hlasování o vyřazení smluv z programu. K opozici se při něm připojily dvě zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová. Návrh ČSSD podpořil i lidovec Ludvík Hovorka. Rebel ODS Vlastimil Tlustý se zdržel. Z pěti přítomných nezařazených se zdržel také Michal Pohanka. Zbývající se přidali ke koalici a byli proti.

Sněmovna tak měla o radaru jednat už dnes. Nakonec ale přece jen ustoupila, podle šéfa legislativní rady vlády Cyrila Svobody tak reagovala na neklid ve sněmovně. Radar by se měl na pořad jednání dostat ve čtvrtek po písemných interpelacích, tedy po 11:00.

Čtěte také

Poslanci budou po jednání o smlouvách hlasovat o tom, jestli dokumenty zamítnou, nebo jestli je budou posuzovat jejich výbory.

O tom, že radar má přes ostrou kritiku opozice za současného rozložení sil v parlamentu solidní šanci projít svědčí i výsledek schůze senátního výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Ten ve středu dopoledne obě radarové smlouvy jednomyslně schválil.

Opět ukazujete vztyčený prostředníček, říkal Zaorálek Topolánkovi

Sociální demokraté chtějí podle svého místopředsedy Milana Urbana udělat vše pro to, aby dokumenty nebyly schváleny. Proti radaru jsou i komunisté, kteří volají po referendu.

Ve sněmovně téma od rána vyvolávalo vášnivé diskuse. "Máte právo na odlišný přístup. Ale vy nemáte schopnost ho vysvětlit a obhájit," říkal například ke koalici místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. A vzpomněl také výsledek nedávných krajských a senátních voleb. "Nebyly ty volby ukázkou toho, jak jste schopni radar obhájit?" tázal se Mirka Topolánka. A sugestivně k tomu dodal: "Nezlobte se pane premiére, to je znovu prostředníček, který ukazujete všem."

Premiér na to reagoval slovy: "Já jsem si nevšiml, že by tyto volby byly o radaru. Možná na Příbramsku." A odmítl argumentaci opozice, že proti radaru je většina občanů. Podle Topolánka byla podobně většina lidí proti vstupu ČR do NATO, přesto tehdejší vláda ČSSD vstup do Severoatlantické aliance posvětila.

Čtěte dále

Smlouvu o zřízení a provozu americké radarové základny protiraketové obrany v Česku podepsali ministři zahraničí obou zemí letos v červenci v Praze. Pod druhý dokument o postavení amerických vojáků na českém území dali ministři obrany obou států podpis v září v Londýně.


Redakce iHNed.cz vám přinesla výběr výroků, které ve sněmovně padly
při středečním projednávání dvou radarových smluv.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:48
11:51

"Neustále se vracet k tomu, co se říkalo před šesti lety, nemá smysl. Myslí si to i občané," reaguje předseda ČSSD Jiří Paroubek na námitky koalice, že o radaru začala před lety jednat už sociální demokracie a teď je proti. Předsedající sněmovní schůze Miroslava Němcová mezitím uklidňuje poslance.

Podle Paroubka USA „vedou preventivní války v té či oné zemi, když dospějí k závěru, že tato země je na takzvané ose zla“.

V současném světě není zapotřebí ve Střední Evropě vytvářet ohniska napětí,“ řekl Paroubek s tím, že odvetou za radar chce Rusko „na nás namířit jaderné hlavice“.

Nové vedení Spojených států podle Paroubka po prezidentských volbách přistoupí k revizi dosavadní zahraniční politiky. „Prezident Gergoe Bush nejsou spojené státy. Za chvíli bude nový. A bude muset změnit svou zahraniční politiku,“ zpochybnil záměr na vybudování raketového deštníku ve Evropě.

12:08
12:08

Premiér Mirek Topolánek Paroubkova slova zpochybnil: "Kdyby USA měnily zahraniční politiku při změně administrativy, bylo by to poprvé v historii."

"Argument, že radar nepotřebujeme, je jen naivní pacifistickou ideou." Zhromáždili jsme dostatek argumentů o vysvětlení možných dopadů vybudování amerického radu - pokud je tedy vůbec chete slyšet"

"Tvrzení, že radar zhorší naše vztahy s Ruskem je malování čerta na zeď," reagoval na Paroubka. Postavení Česka vůči Moskvě je jasně dáno naším členstvím v NATO, míní Topolánek.

Protiraketová obrana má jasnou podporu NATO…. To že by vzbudila násilnou odvetu, je zase jen obehraná pacifistická písnička,“ řekl Topolánek s tím, že nebráněná země není bezpečnější.

Zamítněte radar a vrátíte Českou republiku o 20 let zpět...... odmítněte radar a odmítnete celou naší polistopadovou politiku,“ vzkázal sněmovně.  

 

12:19
12:19
"Já nechci žádné nové rakety v Evropě, je jich tu totiž už dost," reaguje Paroubek s tím, že ale není pacifistický idealista.
12:22
12:22

Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek se postavil proti topolánkově tvrzení: „Po odchodu Clintona jsme zažili obrat o 180 stupňů – zažili jsme změnu politiky po výměně prezidenta – nemáte pravdu."

12:23
12:25

Slova se ujímá lidovecký ministr vlády Cyril Svoboda:  Referendum znamená zbavení se zodpovědnosti… je odpovědné, aby o radaru – o budoucnosti naší země – rozhodovali poslanci. A ne referendum.“

12:26
12:36

Poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský se v dlouhém příspěvku dotkl všech nastolených argumentů v debatě o zřízení radaru a dodal, že „pan vicepremiér Bursík podmínil své hlasování tím, že radar bude v ČR umístěn pouze jako rámcová součást NATO."  „Bukurešťský dokument nic takového neznamená,“ řekl.

12:53
12:54

Předseda komunistů Vojtěch Filip: „Proč máme stavět radar? Abychom se stali válčištěm mocností.“  Já toto nechci,“ řekl. Smlouva, o které má sněmovna dnes hlasovat, není podle Filipa zahrnuta do aliančního vyjednávání.

13:01
13:00
Přesedající Miroslava Němcová zahájila polední přestávku. K jednání se poslanci vrátí ve 14:30.
14:53
14:51 - O radaru zřejmě až zítra
Dnes už se o radaru zřejmě jednat nebude. Na ČT to vysvětlil šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda. "Dnes jsme vyhověli opozici v tom, že jsou v programu pevně zařazené body, které projednáme dříve. K jednání o radaru se tedy zřejmě dostaneme zítra," řekl.