vaclav_klaus_hrad__192x128_.jpg"Má pětiminutová účast na Staroměstském náměstí nebyla žádným zásahem do voleb," řekl prezident Václav Klaus ke svému vystupování v letošní předvolební kampani. Klaus byl hostem mimořádného vydání pořadu Nedělní partie.

"Nikdy jsem nikomu nesliboval, že budu politickým neutrálem. Já jsem prezidentem, ale současně jsem taky Václav Klaus, mám nějakou politickou minulost," přiznal Klaus. Odmítl však, že by tím byla popřena nadstranickost, kterou slíbil poté, co byl letos v únoru zvolen prezidentem.

"Nadstranickost je vedena tím, jak se chovám vzhledem k ústavním pravomocem," vysvětloval Klaus. "V tom, jestli přijdu na mítink strany, kterou jsem zakládal, ta nadstranickost není. Nadstranickost je o něčem jiném."

Do dění v ODS jsem nezasahoval, brání se prezident

Povolební vystoupení Klause bylo všeobecně velmi očekávané. Spekulovalo se o tom, že by se Klaus mohl vyjádřit o současném způsobu vedení ODS, která utrpěla v krajských i senátních volbách drtivé prohry.

Vše o volbách

Prezident má názorově blíže k 1. místopředsedovi ODS Pavlu Bémovi nežli k Mirku Topolánkovi. Po krajských volbách se zastával poražených hejtmanů a v podobné rétorice jako opozice zdůrazňoval to, že voliči vyjádřili svou touhu po změně.

Konkrétní vůči Mirku Topolánkovi nebyl, i když se několikrát objevily zprávy o tom, že se Klaus se svými názory na Topolánka podělil s různými představiteli ODS - jednou s trojicí Bendl, Bém, Tošenovský, jindy zase s odstupujícím hejtmanem Libereckého kraje Petrem Skokanem.

Také v Nedělní partii se Klaus odmítal odpovědět na to, zda by ODS měla změnit svého předsedu Mirka Topolánka. "Nejsem si vědom toho, že bych se vměšoval do ODS," říkal. Přesto řada jeho otevřených názorů na současnou politiku zazněla. 

Co řekl Klaus o vládě, Mirku Topolánkovi i prohře ODS

Klaus v řadě odpovědí vyslal k Mirku Topolánkovi a jeho vládě kritický osten. Zde je jejich výběr:

"To je 6:0, 6:0, 6:0, 6:0," interpretoval Klaus - vášnivý tenista - tenisovou terminologií prohru vládních stran v krajských a senátních volbách.

ODS byla vymazána z politické mapy

"Je to historická a vůbec největší porážka nějaké politické strany u nás po roce 1989. Je to vymazání jedné strany z politické mapy," řekl Václav Klaus o výsledku voleb a prohře ODS.

"Lidé si vždycky vyberou nějaký symbol voleb. Chtě nechtě tyto volby opravdu nebyly o tom, jak pracoval jihočeský hejtman či jak pracoval severomoravský hejtman, ale byly jistým referendem o Mirkovi Topolánkovi," prohlásil znovu Václav Klaus o výsledku voleb.

"Voliči řekli, že chtějí změnu, změnit styl politiky, ubrat jisté arogance politiky. To se mi zdá, že oni řekli docela jasně," řekl Klaus k tomu, co podle něho volby směrem do budoucnosti vzkázaly.

 "Je to historická a vůbec největší porážka nějaké politické strany u nás po roce 1989. Je to vymazání jedné politické strany z historické mapy," řekl ještě Klaus o výsledku voleb.

"To je docela vzácná chvíle, v tom se shodli a možná, že to o něčem vypovídá," řekl Václav Klaus o tom, že ho za jeho vystupování v předvolebních kampaních kritizovali Mirek Topolánek i Jiří Paroubek.

"Je to 100 na 100 plus mínus nějaký jednotlivec, který pomůže na tu či onu stranu," řekl o současném způsobu vládnutí.

Povolební fotogalerie

"Kdybych dostal otázku, jaké reformy se staly v posledních letech, tak bych nevěděl. Myslím, že bychom neměli plýtvat se slovem reforma," Václav Klaus znovu o způsobu vládnutí.

"To už by musela být extrémní přecitlivělost někoho, kdo vidí jen sám sebe," reagoval na výtky Mirka Topolánka, podle něhož Klaus přespříliš zasahuje do současného dění v ODS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist