zelenka_petr_heparinovy_vrah_pouta__192x128_.jpgOdvolací soud v Pardubicích ve středu zrušil podmíněný trest bývalému řediteli havlíčkobrodské nemocnice Josefu Pejchlovi, jenž byl dříve potrestán za to, že neoznámil případ heparinových vražd. Pardubický soudce Milan Špryňar konstatoval, že Pejchl nejednal v úmyslu trestný čin zatajit či oddálit jeho odhalení a neměl při rozhodování důvěryhodné informace.

Za sérii sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu v havlíčkobrodské nemocnici potvrdil soud letos doživotní vězení bývalému zdravotníkovi Petru Zelenkovi. Zelenka podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům způsobil závažné zdravotní komplikace a zředění krve, někteří lidé vykrváceli.,

Čtěte více o heparinové kauze

"Konečně někdo skoncoval s tím nesmyslným obviněním, vždyť to bylo od začátku vykonstruované, úplně zbytečně. Pak také Pardubice jsou dál od Brodu, to také asi rozhodlo, v Brodě se všichni znají a tam jsem neměl šanci. Prostě jsem spokojený, pravda se ukázala," řekl Pejchl po vynesení rozsudku.

Vedení nemocnice si nebylo jisto

Pejchla 25. září 2006 primář Pavel Longin informoval o neoprávněném podávání léku heparin na pracovišti ARO. Na tuto skutečnost přišel srovnáním případů poruch krvácivosti na oddělení a rozpisu směn zdravotnického personálu. U podezřelých úmrtí či krvácení vždy figuroval zdravotník Petr Zelenka, jistotu však vedení nemocnice nemělo. Pracovník byl sice 26. září propuštěn po vzájemné dohodě, ředitel však před podáním trestního oznámení nejdříve konzultoval celou věc s právničkou. Trestní oznámení kvůli úmrtí jednoho z pacientů bylo na státní zastupitelství podáno až 17. října, policie Zelenku zatkla 1. prosince, po Longinově osobní návštěvě na policii 29. listopadu.

"Svědecké výpovědi byly ovlivněny fakty, které vyšly najevo až ex post. Muselo by být prokázáno, že obžalovaný úmyslně neoznámil spáchání trestného činu, musel by také mít v ruce důvěryhodné informace. To však z výpovědi Pavla Longina nevyplynulo," řekl Špryňar.