Očekává se, že ke krajským volbám, které právě skončily, přišla necelá třetina voličů.

Politologové se shodují, že hlavní souboj krajských voleb - ODS a ČSSD - rozhodne právě účast. Čím méně přijde lidí, tím hůř pro Jiřího Paroubka a jeho sociální demokracii. Více voličů chodí na Moravě, kde se také očekává, že ČSSD by na postavení ODS (a lidovců v Brně) mohla úspěšně zaútočit.

Ještě menší zájem než o krajské volby projevovali lidé o výběr senátora. Pouze výjimečně - například v Praze 1 - vyvolal první kolo senátního souboje větší zájem. V centru Prahy proti sobě stojí mimořádně silné osobnosti (více ZDE).

Dnes se začalo hlasovat v 8.00 a skončilo úderem 14.00.


Sledujte od 14.00 on-line sčítání výsledků voleb na ihned.cz - v interaktivní mapě se přehledně dozvíte výsledky ve všech krajích a senátních obvodech.

Krajské volby už nyní sledujeme on-line - ZDE

Senátní volby už nyní sledujeme on-line - ZDE 


Volby až na drobné incidenty proběhly bez problémů. V Ostravě - Záhřebu v noci zloději vnikli do místní školy, kde sídlí několik volebních okrsků. Voliči mohli začít volit až s padesátiminutovým zpožděním, od 8.50.

Volby bez jednoznačného favorita

Když byla před deseti dny redakce HN postavena před úkol tipovat výsledek letošních krajských voleb, dopadlo to nejtěsnějším rozdílem - 7:6 pro ODS, co se procentuálního zisku v jednotlivých krajích týče.

I to vypovídá o tom, jak napínavý souboj se čeká. Krajské volby 2008 nemají jednoznačného favorita.

Už teď je ale prakticky jisté, že volby změní politickou mapu země. Zatímco ODS drží dvanáct z třinácti hejtmanských křesel a ve všech krajských zastupitelstvech drží pozici v koalici, ČSSD může jen získat.

Čtěte, jak před 10 dny tipovaly HN

Pro sociální demokraty znamenaly krajské volby až dosud pravidelně krach.

Zatímco ve volbách do sněmovny po listopadu 1989 dokázali dvakrát vyhrát a za posledních deset let nikdy neklesli pod třicetiprocentní hranici (což se ODS za stejnou dobu povedlo pouze jedinkrát, v roce 2006, po osmi letech v opozici), v krajských volbách je to opačné.

V roce 2000 i 2004 se ČSSD horko těžko vydrápala přes čtrnáct procent. V roce 2000 prohrála kromě ODS i s tehdejší Čtyřkoalicí a s komunisty, před čtyřmi lety znovu kromě ODS nestačila ani na KSČM.

Krajská témata ODS versus celostátní ČSSD

volby_kampan_rath__192x128_.jpgLetos proto ČSSD vsadila na celostátní témata - poplatky ve zdravotnictví, školné, radar. Volby sociální demokraté proměnili v "referendum" o Topolánkově vládě. A už předem oznámili, že po volbách, konkrétně ve středu 22. října, vyvolají hlasování o nedůvěře Topolánkově kabinetu.

To ODS prezentovala spíše lokální témata. A tak se vedle sebe objevovaly například billboardy, v nichž krajský lídr ODS hlásal: Přivedl jsem do našeho kraje dálnici, zatímco ČSSD: 17. říjen, den změny, zabráníme poplatkům ve školství.

Předvolební kampaně obvykle zásadně ovlivní jen malé procento voličů, i to ale tentokrát může být klíčové. A na výsledku se mohou podepsat také "nevynucené chyby": například vražda po večírku šéfa nejsilnější opoziční strany.

Článek pokračuje pod fotogalerií.

Při sázce na celostátní témata předsedovi ČSSD známosti s lidmi, kteří na křest knížek chodí s nabitými pistolemi a v opilosti neváhají je použít, na dobré vizitce jistě nepřidá.

Právě kauza vraždy Václava Kočky mladšího tak trochu přebila události v rozhádané ODS.

Čtěte více o tragické události

Tu v posledních týdnech opustilo hned několik poslanců a vláda tak má vážný problém prosazovat prakticky cokoli ze svého programu. O rozklíženosti vlády svědčí i to, že lidovecký poslanec Ludvík Hovorka den před volbami vyzval voliče, aby zastavili reformu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Čtěte více

To vše slibuje napínavý volební souboj. Souboj tak trochu "po americku". ODS a ČSSD totiž nemají vážnější protivníky. Výjimkou jsou snad jen Severočeši.cz.

Bude volební účast vyšší než obvykle?

Očekávalo se, že krajské volby by mohly mít relativně solidní účast. Těch posledních se zúčastnilo kolem 30 procent voličů.

Navzdory odhadu politologů ale první čísla hovoří spíše o slabé účasti - mezi 10 a 20 procenty.

"Můj soukromý odhad je 35-35 procent volební účasti, což by v Čechách nahrávalo ODS, na Moravě spíše ČSSD. Rozhodně to není vyhodné další parlamentní strany a nezávislé formace, starostenská sdružení," řekl v on-line rozhovoru serveru iHNed.cz den před volbami politický analytik Jan Kubáček.

Jak vidí volby politický analytik

Střety osobností o senát

Kromě krajských voleb tento pátek a sobotu proběhne také první kolo voleb senátních. Lidé budou vybírat senátory v celkem sedmadvaceti obvodech. ČSSD i ODS si dělají ambice na devět křesel. To by ODS stačilo, aby udržela absolutní většinu.

Také senátní volby slibují dramatické konfrontace. Jen v Praze 1 jdou proti sobě hned tři lékaři: známý onkolog Pavel Klener za lidovce, alergoložka Blanka Haindlová za ČSSD a ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz za ODS.

S nimi tu kandiduje také velmi známý hudebník a muž, který dostal z Československa sovětské vojáky - Michael Kocáb. Nominovali ho zelení. V neposlední řadě, na Praze 1 obhajuje post Martin Mejstřík.

Čtěte více

I mimo Prahu strany nasazovaly zajímavé kandidáty. Napříkla na Pelhřimovsku je to známý spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard, kterého nominovala ODS. ČSSD zase na Kladensku nasadila exministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, o kterém dokonce sociální demokraté chvíli uvažovali i pro prezidentské volby.

O vstup do vysoké politiky usiluje například i bývalý odborový boss Jaromír Dušek či někdejší zpravodajec Vladimír Hučín.