Ludmila Brožová - Polednová u souduLudmila Brožová-Polednová, bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou, počátkem příštího týdne požádá o odklad svého šestiletého trestu za účast na justiční vraždě. Řekl to její advokát Vladimír Kovář. Nástup do věznice s dozorem v Plzni-Borech určil Brožové-Polednové pražský městský soud do konce října.

Podle serveru Aktuálně.cz právník zároveň podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Oba dokumenty chce Kovář odeslat společně.

Šestaosmdesátiletou Brožovou-Polednovou poslal na šest let do vězení počátkem září odvolací senát pražského vrchního soudu, který však mimořádně zasedal v Plzni. Bývalé prokurátorce snížil nepravomocný osmiletý trest městského soudu. Již při jeho vynášení soudce Petr Braun prohlásil, že si Brožová-Polednová neodpyká pravděpodobně ani den.

Čtěte více o rozsudku nad Brožovou-Polednovou

Odvolací soud se případem zabýval už podruhé. V únoru vrchní soud ženu obžaloby z vraždy zprostil. Podle tehdejšího odůvodnění nebyla její role v procesu natolik zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu. Její čin označil za napomáhání k vraždě s tím, že je již promlčen. Nejvyšší soud osvobozující verdikt zrušil a vrchní soud své stanovisko přehodnotil.

Ve prospěch Brožové-Polednové nedávno podala žádost o milost nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že Polednovou, odsouzenou za podíl na justiční vraždě čtyř lidí včetně Milady Horákové, neomilostní.

Právnička a demokratická politička Horáková byla v roce 1949 zatčena a v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti.