V pražské restauraci Monarch v Praze 1 byl v noci zastřelen čtyřicetiletý Václav kočka mladší, syn provozovatele Matějské pouti. Třemi ranami zblízka po krátkém slovním konfliktu ho měl podle serveru tn.cz, které se odvolávají na policejní zdroje, zastřelit podnikatel Bohumír Ďuričko, s nímž se dostal do konfliktu. Policie pachatele zadržela.

Podle policie šlo o jednání v afektu podpořené alkoholem. "Ďuričko byl vyslechnut, obvinění mu zatím ale nebylo sděleno," řekl iHNed.cz policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Ďuričko však tvrdí, že Kočku vůbec nezná a odmítá přiznat, že střílel.

Oba muži se několik hodin před tím v téže restauraci zúčastnili autogramiády a křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka "Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata".

Autogramiáda se konala od půl osmé přibližně do desáté hodiny večer. "Při této akci se nic nestalo. Odešli jsme s Jiřím Paroubkem a zřejmě poté se mezi hosty restaurace něco podobného odehrát mohlo. Já jsem ale na místě nebyl a informace mám jen z doslechu. Mohu pouze potvrdit, že na místě zasahuje policie," řekl pro server iDnes.cz Jaroslav Tvrdík z ČSSD.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek kvůli noční údálosti svolal na páteční desátou hodinu dopolední tiskovou konferenci.

Jména známá z Kubiceho zprávy

Jména otce zavražděného Václava Kočky a údajného střelce Bohumíra Ďurička se v médiích objevila před dvěma lety v souvislosti s takzvanou Kubiceho zprávou, v níž šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice psal o prorůstání mafie do politiky.

Podle údajů z Kubiceho zprávy byl Václav Kočka podezřelý z vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Podle některých informací působil Kočka jako poradce tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka. To Paroubek popřel.

O Bohumíru Ďuričkovi, který měl být spolupracovníkem StB, se v Kubiceho zprávě psalo jako o známém premiéra Paroubka. Bývalý premiér s ním měl trávil dovolenou na Ďuričkově jachtě v Chorvatsku, po zjištění, že je na seznamech StB, dovolenou zrušil.