policie-radar__192x128_.jpg Kladenští policisté vybírali od řidičů pokuty podivným způsobem. Za svůj dopravní prohřešek se totiž museli šoféři dopravní hlídce vyplatit, ovšem ne tak, jak ukládá zákon. „Jsme jen chudí policisté,“ mámili muži zákona z lidí peníze, které si podle všeho ponechávali ve vlastní kapse.

Nahrávky výroků bývalých příslušníků kladenské dopravní policie, z nichž citace pochází, zazněly ve čtvrtek u tamního okresního soudu. Odposlechy, jež částečně naznačují braní úplatků a manipulaci se záznamy o kontrolách, pořídila Inspekce ministra vnitra právě kvůli podezření, že si příslušníci ponechávali peníze vybrané na pokutách.

Čtěte také

 

„Nerad bych byl oškubán policií“

Kolegyně „chudého policisty“ zase na nahrávce pořízené během silniční kontroly řidiči vysvětluje, že teď jsou policisté ještě chudší, protože jim sebrali peníze. "Proč myslíte, že jich tolik odchází?" ptá se motoristy, který na dotaz hlídky, zda dá dohromady tisícikorunu, odpovídá, že jede na dovolenou a byl by nerad "oškubán".

"Hodná kolegyně vymaže ošklivou fotku"

Již při dřívějším jednání soudkyně přečetla záznamy odposlechů, mezi nimiž se vyskytovaly věty jako "Když jde o prachy, tak se neurážíme", konstatování "Kolegyně je hodná, radar je zlej" nebo slib "Ošklivou fotku vymažu." Část odposlechů soudkyně odmítla přečíst s tím, že obsahují nereprodukovatelné výrazy.

Podezření se týká kompletního týmu policistů ze skupiny silničního dohledu ve věku od 23 do 58 let, tedy všech policistů, kteří v kladenských ulicích kontrolovali řidiče. Policisté podle obžaloby poté, co jim řidiči zaplatili pokutu, neodevzdali druhé díly složenek a o peníze se vzájemně dělili.

Soudkyně kromě pouštění záznamů a čtení listinných důkazů vyslechla i některé svědky. V jednom případě šlo o řidiče nákladního auta z Brna, který prý policistům dal jen 200 korun, protože u sebe víc neměl. Na pokutové bločky nečekal, neboť spěchal. Kromě peněz dal policistce také jednu z bonsají, které převážel v nákladním prostoru. Že by šlo o úplatek, popřel, prý ho to jen tak napadlo.

Pokračování v listopadu

Soudkyně líčení odročila na 18. listopadu, kdy jsou plánovány výslechy posledních tří svědků a závěrečné řeči. Vzhledem k množství advokátů se zřejmě líčení protáhne do odpoledních hodin. Trojice posledních svědků se k jednání opakovaně nedostavuje, dva z nich se dosud nepodařilo vyrozumět. "Paní soudkyně je bude muset předvolat přes policii," řekl ČTK státní zástupce, který na výsleších svědků trvá.

Problém s předvoláním svědků měl soud i v případě bývalého šéfa kladenského dopravního inspektorátu, u kterého se dnes ráno musela zastavit policie. Muž se ale u soudu rozčiloval, že nedostal žádnou obsílku. "Policie asi neumí předvolávat své bývalé zaměstnance," opáčila soudkyně s tím, že současné vedení dopravního inspektorátu neumělo zajistit jeho přítomnost v soudní síni.