Prezident Václav Klaus v pondělí jmenoval na Pražském hradě 49 nových soudců a soudkyň. Poté, co noví soudci složili přísahu, prezident spočetl, že za pět a půl roku ve funkci jmenoval celkem 538 soudců, přijal přitom rezignaci jen 172 mužů a žen v talárech.

"Někteří se tváříte sebevědoměji, někteří trochu rozechvěle. Já být vámi bych se bál, protože zítra to bude na vás," řekl novým soudcům Klaus.

Jmenování nových soudců je podle české ústavy jednou z prezidentových pravomocí, vyžaduje však spolupodpis předsedy vlády či jiného člena kabinetu. Pondělní ceremonii na Hradě byl přítomen ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

klaus_hrad_jmenovani_soudcu__192x128_.jpgMezi nově jmenovanými soudci a soudkyněmi převládaly ženy. Bylo mezi nimi 19 soudních čekatelů, ostatní novopečení soudci mají jinou právnickou praxi, například pracovali v advokacii, jako soudní asistenti či vyšší soudní úředníci.

Aktuální skupina soudců je podle prezidenta největší, kterou za své působení ve funkci jmenoval. "Pan ministr mi sice pokaždé při jmenovaní říká, že ta dávka soudců je ta poslední. A to už se opakuje šestý rok, to už byli i jiní ministři," pousmál se Klaus.

Česko - země soudců?

V Česku je oproti srovnatelným zemím neobvykle mnoho soudců. Vedle rozhodování případů totiž musí řešit i řadu administrativních činností.

K loňskému listopadu tak ČR měla zhruba 3020 soudců a letos byl naplněn plánovaný stav 3063, zatímco například Portugalsko má kolem 1200 soudců. "Myslím, že je dobře, abychom si těchto globálních čísel byli vědomi, protože naznačují něco o celé naší situaci," uzavřel prezident.

Čtěte také

Klausův postup při jmenování soudců vzbudil pozornost před více než třemi lety. Tehdy prezident odmítl jmenovat tři desítky soudních čekatelů s odůvodněním, že je jim méně než 30 let. Jeho krok vyvolal kritiku ze strany ministerstva spravedlnosti i soudů. Někteří neúspěšní čekatelé se obrátili na soudy.

V případě jednoho čekatele dokonce pražský městský soud Klausovi uložil, že ho do šesti měsíců musí jmenovat soudcem, nebo musí řádně zdůvodnit své rozhodnutí. Předpokládá se, že případ bude nakonec řešit i Ústavní soud.