Odvolací Krajský soud v Praze bude v pondělí projednávat případ syna někdejšího šéfa kladenských hutí Marko Stehlíka, který je obžalován z poškozování věřitele. Kladenský okresní soud ho za to v březnu poslal na čtyři roky do vězení. Rozsudek vyvolal překvapení, protože státní zástupkyně pro Stehlíka požadovala podmínečný trest ve výši tří let s pětiletým odkladem.
 
Syn bývalého majitele Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka podle spisu poškodil věřitele v srpnu 1996, když převedl vlastnictví výrobních zařízení z firmy Bohemia Art na společnost Merlin, jejímž byl do května téhož roku majitelem.

Předcházející zpráva

 Společnost Merlin si vzala padesátimilionovou půjčku od Poldi, kterou měla splatit prostřednictvím leasingové smlouvy. To se však nikdy nestalo. Mezitím byla pohledávka převedena z Poldi na Bohemia Art, ke které se peníze nikdy nedostaly. Na společnosti Merlin i Bohemia Art byl později vyhlášen konkurz.

Desetiletý soud

Stehlík, proti kterému je trestní stíhání v této věci vedeno již přes deset let, tvrdí, že je nevinen. Podle jeho slov se v případě převádění majetku mezi společnostmi nejednalo o snahu poškodit věřitele, ale hledání cesty z obtížné finanční situace Bohemia Art. Obvinění označil za cílenou snahu ze strany státu o likvidaci hutí a kriminalizaci rodiny Stehlíků.
 
Trestní oznámení na Marko Stehlíka podala správkyně konkurzní podstaty v roce 1997.

Další obvinění

Marko Stehlík čelí v současné době spolu s známým pražským advokátem Jiřím Teryngelem také obvinění z účasti na více než stomilionovém daňovém úniku. Oba muži skončili na zhruba měsíc ve vazbě kvůli tomu, aby neovlivňovali svědky. Na konci července byli z vazby propuštěni.
 
Stehlík je zároveň spolu s bývalým ekonomickým ředitelem kladenských hutí Lubošem Pejpou v souvislosti s transakcemi kolem bývalé společnosti Poldi Ocel stíhán za zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Stíhán byl v této věci i jeho otec Vladimír, v červnu ale žalobce trestní stíhání někdejšího šéfa kladenských hutí přerušil. Pro těžkou chorobu jej totiž nelze postavit před soud. Vyšetřování kauzy ale pokračuje.