V pondělí je tomu přesně 70 let, co podepsali premiér Velké Británie Neville Chamberlain, předseda francouzské vlády Édouard Daladier, italský diktátor Benito Mussolini a německý nacistický vůdce Adolf Hitler Mnichovskou dohodu.
O den později, 30. září 1938, pak československá vláda podmínky dohody přijala. Jejím bezprostředním následkem bylo nucené postoupení Sudet Německu a dalších československých území Polsku a Maďarsku. Republika přišla o 30 procent území s téměř 34 procenty obyvatelstva.
Jak se dnes dá na události z druhé poloviny třicátých let dvacátého století dívat a jaké jsou jejich následky? Ptali jste se pracovníka Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Víta Smetany, který byl hostem on-line rozhovoru serveru iHNed.cz v pondělí od 14:00.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist