V pondělí je tomu přesně 70 let, co podepsali premiér Velké Británie Neville Chamberlain, předseda francouzské vlády Édouard Daladier, italský diktátor Benito Mussolini a německý nacistický vůdce Adolf Hitler Mnichovskou dohodu.
O den později, 30. září 1938, pak československá vláda podmínky dohody přijala. Jejím bezprostředním následkem bylo nucené postoupení Sudet Německu a dalších československých území Polsku a Maďarsku. Republika přišla o 30 procent území s téměř 34 procenty obyvatelstva.
Jak se dnes dá na události z druhé poloviny třicátých let dvacátého století dívat a jaké jsou jejich následky? Ptali jste se pracovníka Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Víta Smetany, který byl hostem on-line rozhovoru serveru iHNed.cz v pondělí od 14:00.
Online rozhovor
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist